STKler: Depreme 1999dan Daha Hazırlıksızız
Türk Tabipler Birliği (TTB) ve Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) de aradan geçen altı yılda ortaklaşılmış bir Afet Yönetimi ve Deprem Stratejisi oluşturulamadığını vurguladı.
Her iki örgüt de hükümete acil olarak üniversiteleri, meslek odalarını, STK'ları bir araya getirerek uygulanabilir planlama ve örgütlenmeleri oluşturma çağrısında bulundu.
17 Ağustos 1999 Marmara ve 12 Kasım 1999 Bolu-Düzce depremlerinde resmi rakamlara göre 18 bin kişi yaşamını yitirmişti.
"Master plan uygulamaya geçirilmedi"
Altı yılda kaydedilen en olumlu gelişmenin, arama-kurtarma kapasitesinin önemli ölçüde geliştirilmesi olduğunu söyleyen Ulusal Deprem Konseyi, yeni bir afet yönetim sisteminin kurulamamasına ve kurumsal yapılanmanın oluşturulamamasına dikkat çekti.
Konsey, yeni bir yapı denetimi yasası çıkarılmamasını eleştirdi, yerel yönetimlerde görevlendirme eksiği olduğunu, afet sigortalarının yaygınlaştırılamadığını söyledi
İstanbul için hazırlanan master planda öngörülen çözüm yollarının çok azının eyleme dönüştürülebildiğine dikkat çeken Konsey, Dünya Bankası'nın katkısıyla yürütülen projenin akıbeti konusunda bir bilgi bulunmadığını da vurguladı.
TTB acil durum ekipleri kuruyor
TTB Merkez Konseyi, yaptığı açıklamada "Depremlerin sık yaşandığı bir coğrafyada bulunuyor olmamıza ve önemli deneyimlerimiz bulunmasına rağmen, hazırlıklı olmak yerine beklemeyi, korunmak yerine acil yardım ve kurtarmayı tercih ediyoruz" dedi.
Marmara depreminin üzerinden altı yıl geçmesine rağmen deprem bölgesinde sorunların sürdüğünü, yeni afetlerin getirdiği tahribatın önüne geçilemediğini belirten TTB, yaşananlardan ders çıkarılmadığının açık olduğunu belirtti.
Örgüt, olağandışı durumlarda sağlık hizmeti çalışmaları yapmak üzere Hızlı Değerlendirme ve Müdahale Ekipleri oluşturuyor.
1990'ların başından beri benzer çalışmalar yürüttüklerini, 17 Ağustos ve 12 Kasım 1999 depremleri sonrasında da bölgede bir yıl boyunca etkinlik gösterdiklerini hatırlatan TTB Merkez Konseyi, ilk etapta 10 bölgede ekipler oluşturulacağını söyledi.
"Olağan Dışı Durumlarda Hızlı Değerlendirme ve Müdahale" kurslarının ilki 22-23 Ekim'de İzmir'de yapılacak.
"İki gün sürecek kurs programında, yaşanan olağandışı durumun türüne göre hızlı değerlendirmeyi sağlayacak standart formlar, deprem, göç-savaş, kimyasal kaza senaryoları üzerinden değerlendirme ve müdahale yöntemleri ile acil müdahale organizasyon uygulamasını içeren bir Acil Eğitim Seti yer alıyor".
TMMOB: "Bugün de depreme hazırlıksızız"
Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Marmara depreminin ardından geçen altı yılda mühendislik açısından istenilen düzeye varılamadığını, Marmara ve çevresindeki okul hastane gibi yapıların durumlarının belirlenemediğini vurguladı.
Afet Yönetimi'ne sivil toplum örgütlerinin katılamamasının eksiklik olduğunu belirten TMMOB, üzerinde uzlaşılmış bir Deprem Stratejisi de bulunmadığını söyledi.
İmar mevzuatıyla ilgili gerekli düzenlemeler yapılmadığını belirten örgüt "Özellikle yakın tehlike içeren Doğu Anadolu Fay Zonu ve çevresinde ciddi önlemler alınmadı" diye ekledi.
Depremzedeler 17 Ağustos akşamı buluşuyor
Düzce Depremzedeler Derneği "resmi makamların halkın moralini bozmamak için anma toplantılarına izin vermediğini" fakat bu sene de depremde kaybedilenleri anmak üzere buluşacaklarını söyledi.
En büyük eksikliğin "yıkım ve felaketin sorumlularının tartışıldığı ve toplumsal sorumluluğun ortaya çıkarıldığı bir özeleştirinin yapılamaması" olduğunu belirten dernek üyeleri yarın (17 Ağustos) akşam saat 03.02'de bir anma düzenleyecek.(EÜ)