SODEVden Engelli Aileleri Eğitimi
Engellilerin gereksinimleri göz önüne alınarak hazırlanan eğitim programı, sendromlar, özel eğitim uygulamaları, mesleki eğitim ve rehabilitasyon, engellilerin anayasal hakları, yerel yönetim uygulama örnekleri, kent ve sosyal yaşama uyum, istihdam sonrası sorunlar, engellilere yönelik iş hukuku gibi konuları içeriyor.
Mart ayının sonuna kadar sürecek olan birinci dönem kurslara iki yüzden fazla engelli ailesinin kayıt oldu. Kurslar beş hafta boyunca hafta içi her gün Kadıköy Belediyesi Engelli Danışma ve Dayanışma Merkezi'nde düzenleniyor.
Hedef 400 aileye ulaşmak
Eğitmenler arasında Eski Kültür ve Turizm Bakanı Ercan Karakaş, Kadıköy Belediyesi Engelli Danışma ve Dayanışma Merkezi Sorumlusu Dr. Hasan Güventürk, Anayasa Hukukçusu Prof. Dr. Zafer Üskül ve Kadıköy Belediyesi Başkan Yardımcısı İnci Beşpınar gibi isimler de yer alıyor.
Avrupa Birliği tarafından desteklenen eğitim çalışmasına katılanlara, eğitim sonunda bir sertifika veriliyor. Katılımcıların Kadıköy Belediyesi'ne bağlı Aile Danışma Merkezleri'nde gönüllü olarak çalışmaları da özendiriliyor.
17 Nisan'da başlayacak olan ve ikiyüz engelli ailesinin daha katılacağı ikinci dönem kurs kayıtlarıysa sürüyor.
Türkiye'de ilk defa gerçekleştirilecek olan proje kapsamında toplam 400 ailenin eğitimden geçmesi planlanıyor. Proje ve kurslar hakkında daha geniş bilgi için 0 212-292 52 52 veya 0 216-330 71 74 numaralı telefonlara başvurulabilir.(KÖ/AD)