Simitçiler Krizde!
Boluda simite yapılan zam, simit satışlarını yarıya düşürdü. 200 simit sattıklarında ancak günde 15 milyon lira kazanabilen küçük simitçiler, vatandaşta simit alacak para kalmadı, günde ancak 100 simit satabilir olduk, diyor.
Bolunun küçük simitçileri, simite yapılan zam sonrasında kazançlarının yarısını kaybettiler.
Niğde ve Ağrı'dan gelerek Bolu'da simitçilik yapan Müslüm Durak (16), Hasan Avşar (15) ve Metin Geltuna, simit fiyatı 150 bin lirayken, günlük satışlarının 200 adetten aşağıya düşmediğini söylüyor. Simit 200 bin liraya yükselince günlük satışları yarı yarıya düşmüş.
200 simit sattıklarında günde 15 milyona lira kazanabildiklerini söyleyen Müslüm Durak, "buraya başka illerden geldik, simit satarak para kazanmaya çalışıyoruz," diyor. "Ama geçim sıkıntısı çekenlerin tek yiyeceği olan simiti bile satmakta zorlanıyoruz. Vatandaşta simit bile alacak para kalmadı. 100 simiti satabilmek için, sabahtan akşama kadar dolaşmadığımız yer kalmıyor." (EK)