Şifa Var, Tesis Yok
12 litre. debili ve 70 derece sıcaklıktaki İkizdere sıcak suyunun birçok hastalığın tedavisinde kullanıldığı belirtildi.
Rize İl Genel Meclis üyesi İsmet Kösoğlu konu hakkında şunları söyledi:
"En önemli sorun kamulaştırma çalışması"
* Ilıca sıcak suyunun en kısa sürede tesise kavuşması için İl Özel İdaresi kanalıyla çalışmalarımız hızla sürüyor.
* Şu anda en önemli sorun, arazi sahiplerinin kamulaştırma işi bulunuyor.
* 1997 yılında yapılan sondajla 2 kuyudan fışkıran 70 derece sıcaklıktaki sıcak su için öncelikle 6 kilometrelik yolunun yapılması gerekiyordu. Çalışmalarımızı bu yönde de hızlandırdık.
* Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yolun anahtar teslimi ihalesi yapılarak müteahhide verildi. Bu yola da bu yıl 1 trilyon lira ödenek çıkarılmıştır.
İkizdere sıcak suyu romatizmal hastalıklar başta olmak üzere bel rahatsızlıkları, cilt hastalıkları, kadın hastalıkları ile çocuklarda diş çürümelerini önlediği konusunda İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesi öğretim üyelerinin kesin raporu bulunuyor.(NK)