SES: AKP Hükümetinin Dağı Fare Doğurdu
SES'in eylemine hasta ve hasta yakınları da destek verdi.
Samatya İstanbul Eğitim Hastanesi önünde SES Aksaray Şubesi adına açıklama yapan işyeri temsilcisi Asiye Yaşar, "Kuyruklar iyice arttı, uzun süre bekleyişlere rağmen ilaçlar alınamadı ve personel ne olacağım endişesi ile huzursuz bir ortamda çalıştı. Kısacası AKP Hükümetinin dağı fare doğurdu" dedi.
Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın "devirle beraber halkın nitelikli sağlık hizmeti alacağı" iddiasının gerçek olmadığının görüldüğünü belirten Yaşar, "Bakan kendi yetersizliğini örtmek için öteden beri özveri ile çalışan sağlık emekçilerine çağrı yaparak, vatandaşa gerekli ihtimam, şevkat ve güleryüzün gösterilmesini ve yurttaşlarımızın da sabırlı olmasını dilemektedir" dedi.
"Apar topar devir yapıp, halkın kamu hastaneciliğine olan tepkisini büyütmek ve halkı bezdirmek istediler. İnsanları sıra beklemek ya da para vererek özel sağlık hizmeti almak arasında seçim yapmaya zorladılar".
"Özlük hakları yokediliyor"
Devirle birlikte Sağlık Bakanlığı'na geçişi yapılan personelin ekonomik ve özlük haklarında yaşanacak kayıpların nasıl telafi edileceği henüz netleşmemiş olmasının sağlık emekçilerinde endişe yarattığını ifade eden Yaşar özetle şunları söyledi:
"Devir yasasında devredilecek sağlık tesislerinde çalışacak personelin tümünün Sağlık Bakanlığına devredileceği söylenmiş olmasına rağmen, yaklaşık 4 bin 500 personelin, ki bunun yaklaşık 450'si uzman tabip, 100'ü pratisyen tabip, 750'si diş tabibi, eczacı, biyolog, sağlık memurudur, SSK'da fatura kontrolü için bırakılmak istenmesi yasaya aykırı değil midir?
Had safhada olan personel açığına rağmen, yaklaşık 2 bin 250 sağlık personelinin SSK'da fatura kontrolünde çalıştırılmak istenmesi AKP Hükümetinin sağlık hizmetini özelleştireceğini, sadece özel sağlık kuruluşlarından gelecek olan faturaları kontrol etmek niyetinde olduğunu, kamusal sağlık hizmetlerini önemsemediğini göstermektedir".(KÖ/EÜ)