Sendikacılardan Gözaltılara Protesto
Sabaha karşı savcılığa çıkarılmak üzere serbest bırakılan sendikacılar, bugün (Cuma) KESK Genel Merkezi'nde bir basın açıklaması düzenledi, kendilerini gözaltına alan polisler ve vali Erol Çakır hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.
KESK Eğitim ve Örgütlenme Sekreteri Güven Gerçek, açıklamada, "Hükümeti, baskı ve tehdit yerine KESK'in taleplerini kabul edip baskılara son vermeye çağırıyoruz" dedi.
Açıklamaya, Türkiye Motorlu Taşıt İşçileri Sendikası (TÜMTİS), Türkiye Belediyeler ve Genel Hizmet İşçileri Sendikası (Genel-İş), Türkiye
Tütün Müskirat Gıda ve Yardımcıları Sendikası (Gıda-İş) sendikalarının genel başkanları da destek verdi.
İkametgahımız, kimliklerimiz belli
Gözaltına alınan sendikacılar arasında bulunan KESK Eğitim ve Örgütlenme Sekreteri Güven Gerçek, yaşananları şöyle açıkladı:
* Ben, Eğitim, Bilim ve Kültür Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) 2 Nolu Şube Başkanı Hasan Toprak, Tüm Belediye Memurları Sendikası (Tüm Bel-Sen) 3 Nolu Şube Yönetim Kurulu Üyesi Ali Koç, Eğitim Sen 4 Nolu Şube Sekreteri Hüseyin Sümrük, Eğitim Sen 3 Nolu Şube Başkanı Ali Ekber Işık ve Tüm Bel-Sen 1 Nolu Şube Yönetim Kurulu Üyesi Şehmuz Erol İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı polislerce gece 21.30 sıralarında evlerimize yapılan baskınla gözaltına alındık.
* İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde sabah 02.30'a kadar keyfi olarak tutulduk, çıkarıldığımız savcılıkta serbest bırakıldık.
Kamu emekçilerinin taleplerine tahamülsüzlük
* Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Aksaray Şube Başkanı Songül Beydilli, ESM Şube Başkanı Gürsel Ümit Sever, KESK Basın Yayın Sekreteri Nihat Değer ve BTS Şube Başkanı Hasan Bektaş da gözaltına alınmak istedi, ancak adreslerinde bulunmadıkların alınmadılar.
* İkametgah adresleri belli olan, yüz binlerce emekçi memurun temsilcisi olan kişilerin valilik emri ile gece yarısı evlerinden alınmaları, Eğitim-Sen 2 Nolu Şube Başkanı Hasan Toprak'ın ise evinden zırhlı araçlarla alınması emekçi memurlara ve onların taleplerine yönelik tahammülsüzlükten ileri geliyor.
* KESK olarak İstanbul Valisi Erol Çakırın emri ile gerçekleşen ve emekçi memurlara gözdağı vermeyi amaçlayan bu saldırıyı protesto ediyoruz. (BB)