Ara Ana Sayfa
bianet-Bağımsız İletişim Ağı
Menü GösterMenü Gizle
Yayın Tarihi: 9 Haziran 2003 00:00
 ~ Son Güncelleme: 30 Ekim 2013 23:56
3 dk Okuma

Şemse Allak Öldü

Namus adına katledilenler bilinmeyen bir yere gömülürler. Mezar taşları siyaha boyanır. Namusu temizlenen evin damına beyaz bayrak asılır. Ya da duvarı kireçle boyanır. Hane aklanmıştır. Sonra da, adını anmaz kimse. Ama biz Şemseyi unutmayacağız.
Eğitimci, aktivist, feminist.  22 yıl boyunca Diyarbakır’ın köy, ilçe ve merkezindeki çeşitli okullarda öğretmenlik yaptı. Toplumsal hayatta aktivist olarak yer almaya, 1980 yılından önce faaliyet...

Eğitimci, aktivist, feminist.  22 yıl boyunca Diyarbakır’ın köy, ilçe ve merkezindeki çeşitli okullarda öğretmenlik yaptı. Toplumsal hayatta aktivist olarak yer almaya, 1980 yılından önce faaliyet gösteren TÖB-DER (Türkiye Öğretmenler Birliği Derneği) ile başladı. 1990-1993 arasında Diyarbakır’da bir şubesi açılan Eğitim-Sen'in (Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası) Şube Başkanlığını yürüttü. Daha sonra, İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Yönetim Kurulu Üyesi olarak çalışmaya başladı. Bu görevi sırasında İHD’nin Bölge Temsilcisi olarak çalıştı. 1994'te dört aylık bir süre için DEP (Demokratik Halk Partisi) parti meclisinde yedek üye olarak yer aldı. 1996'da kadın çalışmaları yapmaya başladı. Ağustos 1997’de Kadın Merkezi'ni (KAMER) kurdu. Başlangıçta bir şirket olarak kurulan KAMER çalışmalarını yaygınlaştırabilmek için 2005 yılında KAMER Vakfı olarak yeniden yapılandırıldı. Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgelerinin 23 ilinde kadının insan hakları konusunda çalışacak merkezler kurdu. 2005'ten bu yana “Her Kadın İçin Bir Fırsat” adlı bir program yürütüyor. Bu program acılığıyla tüm il, ilçe ve köylerde kadınlar için şiddetten kurtulmak, geleneksel statülerini fark edip değiştirmek için birer fırsat yaratılması planlanıyor.

Devamını Göster
ilgili haberler
Sayfa Başına Git