Şemdinli Kütüphanesinde Kitap Yok
2001'de açılan ancak 2002'de faaliyete geçebilen ve ilk memurun bir ay önce atandığı Halk Kütüphanesi bugüne kadar Şemdinli Halk Eğitim Müdürlüğü çalışanları tarafından idare edilmiş.
"Okumak isteyen öğrencilere yardımcı olamadığımız için üzülüyoruz"
Şemdinli Halk Kütüphanesi çalışanı Sevim Bostancı, yeni kitaplara çok acil ihtiyaçları olduğunu belirterek, "Buraya gelen öğrenciler aradıkları kitapları bulamıyorlar. Çoğu öğrenci okulda aldığı ödevleri araştırmak üzere geliyor ancak çok ciddi anlamda kaynak sıkıntımız var" dedi.
Şemdinli'de son zamanlarda çok ciddi anlamda kitap okuma isteği olduğunu ifade eden Bostancı,"Maddi durumları iyi olmayan öğrenciler kitap satın alamadıkları için bize geliyorlar ancak gelen öğrencilerimize yardımcı olamadığımız için üzülüyoruz" diye konuştu.
"Raflarımız boş"
Şemdinli'de başka kütüphane bulunmadığına dikkat çeken Bostancı, kütüphanenin yaşadığı sıkıntıları şöyle anlattı:
"Şemdinli'de bulunan lise ve İlköğretim okulları da kitap sıkıntısı yaşıyorlar. Özellikle Roman, Hikaye, Çağdaş Türkçe Edebiyatı, Çağdaş Dünya Edebiyatı v.s. türünde kitaplara çok ihtiyacımız var.
Daha önce bağış yoluyla gelmiş kitapların çoğunu kontrol ettim bunlardan çoğu eski baskı çoğunun çevirileri kötü. Sayfaları eksik olanlar bile var. Kütüphane 2001 yılında kurulmuş ancak 2002'de faaliyete geçebilmiştir. 2002'den sonraki yıllarda kütüphaneye fazla bir destek ve ilgi olmadığından kitapların çoğu yıpranmış olup zaten daha önce kullanıldıktan sonra kütüphanemize yollanan raflar da kullanılamaz hale gelmiş."
"Sesimizi duyun lütfen: Kitap istiyoruz"
Bostancı, "Yetkililerden ve duyarlı insanlarımızdan sesimizi duymalarını ve desteklerini esirgememelerini istiyoruz. Her evde muhakkak kullanılmayan ve raflarda bekleyen kitaplar vardır. İnanın buradaki çocukların o kitaplara çok ihtiyacı var. En büyük yatırımın kitap olduğunu düşünüyorum."dedi. (KÖ)
Kitap Yollamak isteyenler için adres:
Şemdinli Halk Kütüphanesi
Halk Eğitim Merkezi Binası
Moda Mah.
Şemdinli - Hakkari
veya
Yüksekova Haber Gazetesi
Sefalılar İş Merkezi Kat.1 No:11
Yüksekova-Hakkari
04383513364