SEKA İşçisi Üretim İstiyor
İşçiler adına açıklama yapan Kağıt-Der Başkanı Hakan Tamer, SEKA İzmit İşletmesi'yle ilgili rapor hazırlayan komisyonda akademisyen ve kağıt konusunda uzman kişilerin bulunmadığını vurguladı.
"Kurulu oluşturan heyet ne akademisyenlerden oluşmakta, ne de kağıttan anlamaktadır. Kurulun alacağı karar da herkes tarafından tahmin edilmektedir.
Ancak akademisyenlerimizin, bilim adamlarımızın yaptığı çalışmalar ortadadır. Belediye Başkanı'nın bilim adamlarımıza saygı duyacağına inanıyor, işi ehline danışmasını temenni ediyoruz."
SEKA'nın Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'ne devrinin ardından, belediye SEKA İzmit İşletmesinin üretime başlayıp başlamayacağına karar vermek üzere bir komisyon oluşturmuştu.
Belediye meclisi, 5 Nisan 2005 tarihinde başlattığı incelemeleri yarın tamamlayacak olan komisyonun hazırlayacağı rapor doğrultusunda, SEKA kağıt fabrikasının akıbetine karar verecek.
En az 500 kişilik istihdam daha
Tamer, SEKA'nın kâr etmesinin küçük yatırımlarla mümkün olabileceğini belirterek, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu'nu SEKA'da üretimin yeniden başlaması yönünde karar vermeye çağırdı.
"Sizden iş bekleyen, söz verdiğiniz mahallelerde, binlerce vatandaşımız var. SEKA'nın 5 makinesi çalıştırıldığında işçi sayısının ortalama 1000-1200'lerde olması gerekmektedir.
Sizden iş bekleyen en az 500 kişiyi daha burada istihdam edebilirsiniz. SEKA üzerinden rant bekleyen birkaç çıkar çevresine rant değil, en az 1000 kişiye iş olanağı sağlamış olursunuz. Mevcut belediye çalışanlarını da tedirgin etmemiş olursunuz."
SEKA'ya atık kağıt kampanyası desteği
Tamer, ayrıca tüm demokratik kitle örgütlerini SEKA için başlattıkları atık kağıt toplama kampanyasına destek vermeye davet etti.
"Buradan tüm işçi temsilcisi sendikacılarımıza, sivil toplum örgütlerine ve tüm siyasi partilere sesleniyoruz. SEKA için bir kucak kağıt da sen getir. SEKA üretsin, dolayısıyla Belediye kar etsin. İş bekleyen yüzlerce işsizimiz iş, ekmek sahibi olsun." (KÖ/TK)