Sedat Bucaka Çeteye Yardımdan 1 Yıl 15 Gün
Susurluk'ta 3 Kasım 1996'da meydana gelen trafik kazasından sonra "cürüm işlemek için çete kurmak" suçlamasıyla açılan davada, DYP eski milletvekili Sedat Edip Bucak'a 1 yıl 15 gün hapis cezası verildi.
Mahkeme heyeti "zaman aşımına göz yumamayız" demişti
İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde önceki duruşmada sanık avukatlarının ek süre talebini, mahkeme heyeti, "Zamanaşımına bile bile göz yumamayız" diye yanıt vererek reddetmişti.
Mahkeme heyeti, bu nedenle tanık olarak dinlenecek Süleyman Demirel, Mehmet Ağar, Tansu Çiller, Doğan Güreş ve Hasan Kundakçı'nın yazışmalarının faksla yapılmasına karar vermişti.
Dokunulmazlık yüzünden dava 2002'de açıldı
Olayda adı geçen Mehmet Ağar ve Sedat Bucak, "dokunulmazlık" nedeniyle yargılanamıyordu. Ağar'la ilgili dokunulmazlık halen devam ederken, dokunulmazlığı kalkan Bucak hakkında, 2002'de "cürüm işlemek amacıyla teşekkül oluşturmak ve vahim nitelikli silah bulundurmak" suçlarından dava açıldı.
Mahkeme heyeti, Bucak'ın iki suçunu af kapsamına sokarken, çete suçundan da beraat etmesine karar vermişti. Ancak bu karar Yargıtay 8. Ceza Dairesi'nce bozulmuş, böylece ikinci yargılama süreci başlamıştı. (AÖ/TK)