SARSa Karşı Her İlde Özel Ambulans
Çanakkale İl Özel İdare Müdürlüğü'nde yer alan Meclis Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıya Vali Yardımcısı Turhan Ayvaz, ilçe kaymakamları, doktorlar, Denizcilik Müsteşarlığı ve Liman Başkanlığı yetkilileri ile Sağlık Müdürü İlhan Güney ve daire müdürleri katıldılar.
Toplantıya konuşmacı olarak katılan Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdür Yardımcısı Gürbüz Ayaz, Çin'de başlayan SARS hastalığının dünyada yayılmayı sürdürdüğünü belirtti ve hastalığın belirtileri hakkında bilgi verdi:
"Dünyada ilk defa Çin'de görülen bu hastalık 38.5 dereceyi aşan aşırı ateşle başlıyor ve kuru öksürükle devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü'nün yaptığı değerlendirmelerde Mart ayı içerisinde yüzde 4 olan bu hastalıktan ölüm oranı Nisan ayında yüzde 6.5'lar seviyesine kadar yükselmiş durumda. Bu hastalığın Türkiye'de halen görülmemesi bizleri sevindiriyor. Ancak bu konuda da tedbirlerimizi arttırmamız gerekiyor."
"Hastalara özel giysiyle müdahale şart"
Hastalığın yayılmasının önlenmesi için hastaların sağlıklı kişilerden ayrılmasının şart olduğunu belirten Dr. Ayaz, şöyle konuştu:
* SARS şüphesi görülen kişilere özel donanımlı, özel eğitimli kişiler müdahale etmeli. SARS hastalarına ya da hastalık şüphesi görülen kişilere müdahale edecek sağlık personeli, özel olarak hazırlanmış ve kimyasal maddelerden dahi etkilenmeyen bir giysi ile galoş, maske ve özel gözlük kullanmalı
* SARS hastalığı ile ilgili her türlü önlem alındı. Bunun için tüm illerin valiliklerine bilgilendirici talimatlar gönderdik.
* İki özel donanımlı ambulansın hazır bulundurulmasını istedik. Bu ambulansların dışarıya havalandırmasının bulunmaması talimatını verdik. Ayrıca, her ildeki hastanelerde sadece SARS hastaları için kullanılacak özel yoğun bakım üniteleri kurulmasını istedik. Gerekli çalışmalar sürüyor.
* SARS'ın Türkiye'ye girişinin önlenmesi için kara, hava ve deniz yolları gümrüklerinde özel önlemler alındı. Hudut ve Sahiller Genel Müdürlüğü olarak bizler de denetimlerimizde SARS kontrollerine ağırlık veriyoruz.
* Havayollarımızın bulunduğu yerlerde, termal kameralarla yolcuların vücut ısılarını ölçtüğümüz gibi, muayenelerini de yapıyoruz. Çanakkale'de ise, Boğaz'dan geçen tüm gemiler yakın takip altındalar. Bu gemilerden gerekli sağlık bilgileri alınıyor, herhangi bir olay anında müdahale edecek ekipler de hazır bekletiliyor. (BB/NK)