Sağlık Müdürlüğünden Mantar Uyarısı
İçel İl Sağlık Müdürlüğü, bahar aylarında doğada kendiliğinden yetişen mantarlara karşı Mersinlileri uyardı: Doğada kendiliğinden yetişen mantarları yemeyiniz. Bu mantarların zehirli olup olmadıkları gözle, bakarak anlaşılmaz.
İçel İl Sağlık Müdürlüğü, bahar aylarında doğada kendiliğinden yetişen mantarlara karşı Mersinlileri uyardı ve vatandaşlardan türünü bilmedikleri mantarları yememelerini istedi.
İçel İl Sağlık Müdürlüğü'nün uyarısında, zehirli mantar yedikten sonra bulantı, kusma, çarpıntı, yüksek ateş, ishal ve solunum yetersizliği şikayetlerinin görüleceğini belirtildi ve bu rahatsızlıkları yaşayan kişilerin en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları istendi.
Vatandaşların türü bilinmeyen mantarlar yerine kültür mantarlarını tercih etmesini isteyen İl Sağlık Müdürlüğü, satın alınan mantarların da ambalajlı olmasına, üretim yerine, imal ve son kullanma tarihlerine dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı. (BB)