RTÜK Çocuk Sitesi Yayında
Adresi www.rtukcocuk.org.tr olan sitede, çocukların hoşlanacağı oyunlar, fıkralar, bilmecelerin, ödevlerini hazırlarken yararlanabilecekleri bilgilerin yanı sıra, çocukların televizyon programlarıyla ilgili duygu ve düşüncelerini, beğeni, öneri ve eleştirilerini yazabilecekleri "Arkadaşım Televizyon" ve "TV Okuru" bölümleri bulunuyor.
Siteyi ilköğretim öğrencileri hazırlıyor
Site RTÜK'ün desteği ile Misak-ı Milli İlköğretim Okulu, İhsan Doğramacı Vakfı Özel Bilkent İlköğretim Okulu ve Emlak Bankası Bilkent İlköğretim Okulunun işbirliği sonucu, ilköğretim okulu öğrencileri tarafından hazırlanmış.
Bütün bölümleri etkileşimli olarak hazırlanan site, ziyaretçilere kolayca katılma ve mesaj gönderme imkanı sunuyor.
"TV Okuru" ve "Arkadaşım Televizyon" sitenin temel bölümlerini oluşturuyor. Bu bölümlerde öğrencilerin televizyon programlarıyla ilgili duygu ve düşünceleri, görüş, öneri ve beklentileri yer alıyor. Ziyaretçiler de kendi görüşlerini bu bölümlere ekleyebiliyorlar. Sayfada ayrıca çocukların program seçebilmeleri için televizyon kanallarının günlük yayın akışlarıyla ilgili bilgiler bulunuyor.
Medya okuryazarlığı dersi çalışmalarına da sitede
RTÜK ile Milli Eğitim Bakanlığının işbirliği sonucunda hayata geçirilen Medya Okuryazarlığı Projesi kapsamında 2006-2007 öğretim yılında beş pilot ildeki ilköğretim okullarında okutulmaya başlanan Medya Okuryazarlığı Dersiyle ilgili öğrenciler tarafından hazırlanan projelere ve çalışmalara da çocuk sitesinde yer verilmesi planlanıyor.
Çocuk sitesinde yer alan diğer bölümler şöyle:
"Yardımlaşma, Belirli Günler ve Haftalar, Özgün Öyküler, Akıllı İşaretler, Çocuk Hakları, Resim Galerisi, Vitamin, e-kart, TV İzlerken, Atatürk Köşesi, RTÜK nedir?, Spor, Genel Kültür, Kitap Tanıtımı, Oyun, Faydalı Linkler, Çevre, Dostumuz Hayvanlar, Posta Kutusu, Bir Zamanlar Televizyon, Aile Postası."
Çocuklar ne istiyor?
Çocukların "Arkadaşım Televizyon" bölümüne gönderdikleri mesajların bazıları şöyle:
Barışcan Aksu: "Ben bir televizyon izleyicisiyim ve hem olumlu hem olumsuz olarak söyleyeceklerim var. Öncelikle teşekkür ediyorum yaş sınırı konulduğu için. Ancak bunun ne kadar doğru uygulandığını bilmiyorum. Küçük bir şikayetim var. Sansür koymak programın akışını bozuyor.Bunun yerine programlarda küfür kullanmayı kaldırmak daha doğru olur diye düşünüyorum."
Ayşenaz Argüz:"İzlediğimiz programları çok iyi seçmeliyiz. Özellikle son zamanlarda çizgi film, film ve dizilerde kavga, mafya, adam öldürme, kaçırma, silah, kan v.b. var. Bunlar biz çocukları çok etkiliyor. Ben görmek bile istemiyorum. Haberde okullardaki şiddet ve yaralamalar, çocuk kaçırma, hırsızlık dolu. Büyüklerimizin bize televizyona bakma demek yerine daha duyarlı olması gerekiyor."
Büşra Bora:"... insanların büyük bir bölümü, "Savaşa hayır" derken çizgi filmlerde değişik yaratıkları birbirleriyle savaştırıyorlar. Çocuklar da bu yaratıklara özenerek akıl almaz hareketler yapmaktadır. Sihirli mihirli dizilere ilgi duyarak ışınlanmaya, sihir yapmaya özeniyorlar. Bunlardan dolayı çocukların psikolojisi bozuluyor..."
"Ben kanal sahibi olsam..."
Çocukların bir televizyon kanalının sahibi olsalar nasıl yayın yapacaklarını anttıkları bölümde Filiz Eryılmaz'ın görüşleri şöyle:
"Şöyle düşünün; elinizde bir hamur parçası var istediğiniz gibi yoğurup, şekil verebiliyorsunuz. Benim için de kanal sahibi olmak, yapılan programların içeriğini dilediğiniz ahenkte hoş bir şekilde sunabilmektir. Daha çok belgesellere, haber programlarına, her yaştan izleyici kitlesinin sıkılmadan, "zaping" yapmadan izleyebileceği hem bilgi yönünden doyurucu hem de neşeli, eğlendirici programlar sunmaya dikkat ederdim.
"Haber saatlerinde, sunulan haberlerin içeriğinde dünyadan daha çok haber alınmasına dikkat ederdim. Arada sırada bir izleyici olarak diğer yabancı kanalların haber programlarına baktığımda ve bizim haber programlarımızla karşılaştırdığımda arada ki fark Everest'i geçer. Nedenini soracak olursanız, bizim haber anlayışımız kim ne yapmış, kim nerde kiminle ne yemiş bu! Onlarınkine baktığınızda habere doyarsınız. Dünyada neler olduğunu bilmek bütün insanların hakkı diye düşünüyorum.
"Ben de bir kanal sahibi olarak şiddet içeren filmlerin izlenmesinde yaş sınırı koyardım. Her ne kadar Türk toplumunda kurallara pek fazla kulak asılamasa da, bunun için elimden geleni yapardım.
"Şöyle bir etrafınıza bakın. Gülmeyi unutan o kadar çok insan var ki! Komik programlar hazırlayıp insanların beğenisine sunardım." (KÖ)