Rizelileri İshal Yapan Ne?
Diren, "şehir içme suyunun filtre edilmeden sadece klorlanarak şebekeye verildiğini, klorlamanın da sağlıksız bir şekilde yapılmasının ishal vakalarına sebep olduğunu" söyledi.
"İshaldeki artışa aniden soğuyan hava ve ramazanda bolca tüketilen yağlı yemeklerin de sebep olacağını" belirten Diren, "Andon İçme Suyu Projesi'nin henüz tam olarak tamamlanmadan faaliyete geçirilmesini" eleştirdi.
Belediye Başkanı: Başka sebepler olabilir
Diren'e göre; Andon'dan alınan su, filtre ve çökertme yapılmadan klorlanarak ham bir şekilde şebekeye veriliyor. Su tüketimi gün içerisinde değiştiği için sağlıklı bir klorlamada yapılamıyor. Klorun azı da, fazlası da ishale neden oluyor.
Rize Belediye Başkanı Hızır Hop ise "Andon İçme Suyu'nun temiz olduğunu" belirterek, "son günlerde artan ishal vakalarının sebebinin iyi araştırılması gerektiğini" söyledi.
Hop'a göre; ishal artışına havaların ısı derecesinin sık sık değişmesi de olabilir. (NK/BB)