Search Homepage
bianet-Bağımsız İletişim Ağı
Show menuHide menu
Date published: 26 October 2010 09:12
 ~ Modified On: 31 October 2013 00:13
5 min Read

HRANT DINK MURDER CASE

Rakel Dink: Justice is Put in Chains by Law

Rakel Dink, widow of slain Turkish-Armenian journalist Hrant Dink, criticized the decision to try triggerman suspect Samast at a juvenile court. The trials heard in Trabzon and Istanbul were not merged in the 15th hearing. International observers are concerned about the consideration of the ECHR decision.
Rakel Dink: Justice is Put in Chains by Law
İstanbul Üniversitesi Fransız Filolojisi Bölümü'nden mezun. 1996'da muhabiri olduğu uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütünün Türkiye temsilcisi olarak çalışıyor. 1999'dan beri İPS İletişim Vakfı'nın projesi...

İstanbul Üniversitesi Fransız Filolojisi Bölümü'nden mezun. 1996'da muhabiri olduğu uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütünün Türkiye temsilcisi olarak çalışıyor. 1999'dan beri İPS İletişim Vakfı'nın projesi olan bianet sitesinde, Hukuki Destek Masası koordinatörü, ifade özgürlüğü editörü ve yayın yönetmeni olarak çalıştı. 4.800'den fazla imzalı haber ve makalesi bulunuyor. Bizim Gazete ve Güncel Hukuk dergisi için haber ve makaleler yazdı. Halen bianet'te Medya Gözlem Raporları'nı hazırlıyor.

show more
related external links
related news
further coverage of this story
related external links
related news
other articles
Back to Top