Prof. Dr. Mutlu Öldü
Prof. Dr. Mutlu 9 Mart 2005 (Çarşamba) günü saat 10.00'da fakültede bir tören düzenlenecek.
Kocatepe Camiinde kılınacak öğle namazının ardından cenazesi Karşıyaka mezarlığında toprağa verilecek.
Prof. Dr. Erol Mutlu 13 Ağustos 1949'da Ankara'da doğdu. Lisans eğitimini Ankara Üniversitesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi, Basın Yayın Yüksek Okulu'nda tamamladı.
1969-1982 yılları arasında TRT Ankara Televizyonu'nda prodüktör olarak çalıştı. Bu dönemde yapımını üstlendiği "Sporun Öyküsü" başlıklı belgesel dizi ile Radyo-Televizyon Muhabirleri Derneği Cengiz Polatkan Ödülünü, "Köy Kahvesi" adlı dizi programıyla 1980 yılında Çağdaş Gazeteciler Derneği Ödülünü kazandı.
Mutlu, 1982'de Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde Araştırma Görevlisi olarak çalışmaya başladı ve 1986'da "Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi" anabilim dalında "Karşılaştırmalı Televizyon Sistemleri ve Televizyon Yapımcılarının Mesleki Yönelimleri" başlıklı çalışması ile Doktorasını aldı.
1991'de doçent, 1996'da profesör olan Mutlu, 1997 yılında İletişim Fakültesi Dekanlığına seçildi.
Yurt içindeki pek çok üniversitenin yanı sıra ABD Michigan State University, Kıbrıs Doğu Akdeniz Üniversitesi ve Tayvan National Chengchi Üniversitesi'nde konuk öğretim üyesi olarak çalıştı.
Yıllarca Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesinde iletişim kuramları, medya ve toplum, televizyon program türleri gibi çok geniş bir alanda dersler verip çok sayıda öğrenci ve akademisyen yetiştirmiş olan Mutlu, 2004 yılında bu fakülteden emekli oldu. Prof. Mutlu evli ve 3 çocuk babasıydı.
Televizyon Program Yapım ve Yönetimi, Televizyonu Anlamak, İletişim Sözlüğü, Televizyon ve Toplum gibi eserleri ve çeviri kitapları ile Cogito, Birikim, Yeni Türkiye, Mürekkep, Kültür ve İletişim, İLEF/Yıllık, Radikal İki gibi dergi ve eklerde pek çok makale ve çevirisi yayımlandı. (BA)
* Bilgiler Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi sitesindeki haberden derlendi.