Probe, Deniz Analarını Takibe Aldı
Araştırma kapsamında, Saros Körfezi'nin belli derinliklerinde suyun kimyasal durumu, sıcaklığı, tuzluluk durumu incelenecek.
100 metre derinde ve yerinde ölçümleme
Projeyi TÜBİTAK'la ortaklaşa gerçekleştirdiklerini belirten Türkoğlu, "Çanakkale Boğazı ve Saros Körfezi'nin Alt ve Üst Besin Tabakalarının Dinamiği" adını taşıyan proje kapsamında, bölgelerde bulunan deniz analarının haftalık dağılımlarının, üremelerinin ve yoğunluk durumlarının araştırıldığını kaydetti. Türkoğlu, şunları söyledi:
* Araştırma teknemize yeni alınan 'PROBE' cihazıyla denizin 100 metre dibine kadar inme imkanımız var. Bu alet sayesinde denizin belli bölgelerinden su numuneleri alınarak, bulunduğu mahalde suyun sıcaklığı, oksijen durumu ve içindeki fiziksel durumu bilgisayar aracılığıyla tespit edilebiliyor.
Eskiden 40 metreye inilebiliyordu
* Bu alet gelmeden önce, denizin 40 metre derinliğinden su numunesi alındığında, ilgili tetkikler yüzeye çıkarılarak yapılıyordu. Bu da olumlu bir sonuç vermiyordu. Ancak, yeni gelen çevresel algılayıcı alet 'PROBE' sayesinde denizin 40 yada 50 metre dibindeki su numunesi ile ilgili bilgilerini hemen oradan anında alabiliyoruz.
* Proje ile ilgili çalışmalar, 2 yıl devam edecek. Araştırma teknemizle haftada bir gün Gelibolu girişi ile Mehmetçik pilot istasyonu arasında inceleme yapıyoruz.
* Zaman zaman Saros Körfezi'ne de gidiyoruz. Çalışmalarımızda 5 arkadaşımız görev yapıyor. Hedefimiz 2 yıl sonunda Çanakkale Boğazı'nın ekolojik yapısı ile ilgili geniş bilgiler sunmak.(ÇM)