Search Homepage
bianet-Bağımsız İletişim Ağı
Show menuHide menu
Date published: 26 October 2009 13:11
 ~ Modified On: 30 October 2013 23:59
2 min Read

PRESS FREEDOM

Prison Sentence for "Azadiya Welat" Distributor Altay

Azadiya Welat distributor Altay was found guilty of "making propaganda for an organization". The court decided on the grounds of a picture in one of the issues showing PKK leader Öcalan holding up the daily with both of his hands. Defendant Ete was also convicted because he had unfolded pieces of cloth with the organization's emblem at the opening ceremony of an office.
Prison Sentence for "Azadiya Welat" Distributor Altay
İstanbul Üniversitesi Fransız Filolojisi Bölümü'nden mezun. 1996'da muhabiri olduğu uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütünün Türkiye temsilcisi olarak çalışıyor. 1999'dan beri İPS İletişim Vakfı'nın projesi...

İstanbul Üniversitesi Fransız Filolojisi Bölümü'nden mezun. 1996'da muhabiri olduğu uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütünün Türkiye temsilcisi olarak çalışıyor. 1999'dan beri İPS İletişim Vakfı'nın projesi olan bianet sitesinde, Hukuki Destek Masası koordinatörü, ifade özgürlüğü editörü ve yayın yönetmeni olarak çalıştı. 4.800'den fazla imzalı haber ve makalesi bulunuyor. Bizim Gazete ve Güncel Hukuk dergisi için haber ve makaleler yazdı. Halen bianet'te Medya Gözlem Raporları'nı hazırlıyor.

show more
related news
Back to Top