Search Homepage
bianet-Bağımsız İletişim Ağı
Show menuHide menu
Date published: 20 April 2010 10:40
 ~ Modified On: 30 October 2013 00:14
3 min Read

EUROPEAN JOURNALISTS FEDERATION GENERAL ASSEMBLY

"Press Freedom is Information, not Criticism of the Government"

Hautala from the European Parliament urged Turkey to act on the improvement of freedom of speech. EFJ President König said that recent reports on press freedom were not very promising. Türmen: "Press freedom means informing people and not criticizing the government".
"Press Freedom is Information, not Criticism of the Government"
İstanbul Üniversitesi Fransız Filolojisi Bölümü'nden mezun. 1996'da muhabiri olduğu uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütünün Türkiye temsilcisi olarak çalışıyor. 1999'dan beri İPS İletişim Vakfı'nın projesi...

İstanbul Üniversitesi Fransız Filolojisi Bölümü'nden mezun. 1996'da muhabiri olduğu uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütünün Türkiye temsilcisi olarak çalışıyor. 1999'dan beri İPS İletişim Vakfı'nın projesi olan bianet sitesinde, Hukuki Destek Masası koordinatörü, ifade özgürlüğü editörü ve yayın yönetmeni olarak çalıştı. 4.800'den fazla imzalı haber ve makalesi bulunuyor. Bizim Gazete ve Güncel Hukuk dergisi için haber ve makaleler yazdı. Halen bianet'te Medya Gözlem Raporları'nı hazırlıyor.

show more
related news
Back to Top