Penguenler Tam Rekabet İstiyor
Şenlik, Linux dünyasındaki son gelişmeleri yansıtan, hiç Linux bilmeyen ya da az bilen kullanıcının, ev kullanıcısının, iş dünyasının ve Linux'a destek veren firmaların buluştuğu bir ortam olmayı hedefliyor.
Akgül: Eşit fırsat istiyoruz
Şenliğin açılışında konuşan ve "Kendi aramızda da, kapalı yazılım dünyasıyla rekabete hazırız" diyen Mustafa Akgül, Açık Kaynak Kod Dünyası'nın taleplerini şöyle özetledi:
" Açık kaynak kodlu bir işletim sisteminin Ulusal İşletim Sistemi olarak geliştirilmesi, bunun KOBİ'ler, okullar, kamu ve askeriyede kullanılmasının teşvik edilmesi gerek.
* Biz tam rekabet koşullarında yarışmak istiyoruz. Açık Kaynak Yazılımları ve Pardus'un emirle kullanılmasını istemiyoruz. Biz, eşit fırsat verilmesini istiyoruz.
* Tüm kamu ihalelerinde açık kaynak kodun değerlendirmeye alınması konusunda bir genelge istiyoruz.
* Öğrenciler, ilköğretim, lise, meslek lisesi, meslek yüksek okulu ve üniversitede Linux ve özgür yazılımla tanışmalıdır.
* Bilgisayar uzmanı ve teknikeri yetiştirmeye yönelik lise, meslek okulu ve üniversite programlarında, açık kaynak kodu derslerin bir parçası olmalı.
* Tüm kamu projelerinde 'tek tuş' mantığını bırakıp, pilot projeler yapılmadan, büyük projeler gündeme gelmemelidir. Bu projeler sırasında açık kaynak alternatifleri muhakkak göz önüne alınmalıdır. Özellikle, okullar açısından farklı pilot projeler çok önemlidir. Açık Kaynak dünyası KOBİ'ler, okullar, yerel yönetimler için alternatif dağıtımlar sağlamalıdır.
* Açık kaynak'ın kalkınma ve bilgi toplumu stratejilerinin parçası olması,
tasarruf, istihdam ve rekabet yeteneği kazanmanın önemli yapıtaşlarından biridir." (TK)
* Linux, Özgür Yazılım, Açık Kaynak Kod dünyasıyla ilgili ayrıntılı bilgi için, www.linux.org.tr
* 4. Linux ve Özgür Yazılım Şenliği'ni İnternet üzerinden izlemek için: senlik.linux.org.tr