Parasız Eğitim, Temel İnsan Hakkıdır
* 2002-2003 Eğitim yılının okularda kayıt döneminin açılmasıyla, uzunca bir maratonun başladığını biliyoruz. Bu dönemin de bir yığın sorunla, sorunlarla başladığı da bir başka gerçektir. Okullarımızdaki yönetici arkadaşlarımızın okullarımızın sorunlarının çözümü için verdikleri mücadelenin de yakın tanığıyız.
Sorunlar bireysel çabalarla çözülemez
* Ancak yıllardır Eğitim Sen olarak;sorunların, sorunlarımızın bu şekilde çözülemiyeceğini, bir takım bireysel çabalarla sorunların üstesinden gelinemiyeceğini her platformda ifade ediyoruz.
Bağış adı altında alınan kayıt ücretlerine dikkat
* Her yıl olduğu gibi bu yıl da kayıt dönemi öncesi Sayın Milli Eğitim Bakanımız, Okul yöneticilerini, kayıt sırasında ve sonrasında velilerden bağış olarak alınan katkılar konusunda uyarma gereği hissetmiştir.
* Yeni dönemde de işkolunda yetki almış tek ve etkin sendika olan Eğitim Sen şu anda toplu görüşme sözleşme sürecinin Ankara'da devam ettiği bu aşamada bu sorunları bir bütün olarak çözümü için ele alındığı bu süreçte görüşlerimizi ifade etmek isteriz.
Parasız ve nitelikli eğitim, temel insan hakkıdır
* Dünyada hiçbir ülke yoktur ki, temel insan hakkı olan "Parasız ve nitelikli eğitimi" yurttaşlarına katkı kayıt, harç parası ve benzeri isimler altında paralı hale getirsin.
Hukuka uygun davranış
* Eğitim Sen olarak bu aşamada okul yönetimlerimizi bu gerçeklere ve hukuksal duruma uygun davranma konusunda uyarıyor, özgür demokrasi, bilimsel, parasız ve nitelikli bir eğitimi gerçekleşmesi yolundaki mücadelemizin Türkiye'miz geleceğinin mücadelesi olacağına olan inancımızla eğitim çalışanı arkadaşlarımıza ve çocuklarımıza başarılar dileriz. (NH)