ÖVDER Velileri Uyardı: Katkı Parası Vermeyin
Öğrenci Velileri Derneği İzmir Şube Başkanı Yüce, halktan toplanan paraların devlet okulları yerine özel okullara sunulduğunu; farklı isimler altında toplanan paraların velileri okuldan öğrencileri ise eğitimden uzaklaştırdığını belirtti.
Öğrenci Velileri Derneği (ÖVDER) İzmir Şubesi, velileri katkı payı adı altında alınan kayıt paralarını ödememeye çağırdı.
Eğitim-Sen 1 No'lu şubede basın açıklaması yapan ÖVDER Şube Başkanı Orhan Yüce, her eğitim döneminde eğitim ihtiyaçlarının artması ve devletin bütçeden ayrılan payın azaltılması nedeniyle veli ve okul yönetimlerinin karşı karşıya geldiğini belirtti.
Halktan toplanan paralar özel okullara sunuluyor
Farklı isimler altında toplanan paraların velileri okuldan öğrencileri ise eğitimden uzaklaştırdığını söyleyen Yüce, kayıt paralarına ve öğrenci yığılmalarına karşı uygulamaya konulan "e kayıt yöntemi"nin önleyici bir etken olmadığını belirtti.
Halktan toplanan paraların devlet okulları yerine özel okullara sunulduğunu belirten Yüce, "eğitim, herkese eşit ve yetenekleri doğrultusunda devlet tarafından parasız ve ayrımsız sunulmalı" dedi. (KÖ)