Ormanlar Yanarken Golfçüler Çıkar Peşinde
"Ormanların yanmaması için hepsini keselim mi?"
Varlıer, Hürriyet gazetesinin haberine göre, "Doğayı korumak istiyorsak bu tür tesislerin yapılmasını desteklemeliyiz. Hem turizmi çeşitlendirmek hem de doğayı korumak istiyorsak bunun en güzel yolu golf turizmini desteklemektir. Orman yangınları bu tesislerin ne kadar önemli olduğunu gösterdi" demişti.
Barışarock festivaline katılan Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Antalya Şubesi, DİSK, Yeşiller, TükoDer, Hayvan Özgürleşmesi Hareketi, Donkişot Çevre Akademisi, Grup Nena Barışarock Platformu, Öğrenci Postası, Barış ve Adalet Komisyonu, Gökkuşağı Vosvosları'ysa, "orman yağmasının ve doğaya yapılan saldırıların durmasını ivedilikle talep ettiklerini, doğal alanların korunması için mücadeleye devam edeceklerini açıkladı.
"Varlıer'in orman hakkında bilgi sahibi olduğundan şüpheliyiz"
STK'ler, Varlıer'in "Belek'te de bu tesislere karşı çıktılar. Orada 7-8 tane golf tesisi var ve her taraf pırıl pırıl, termemiz, kullanıma açılan alanlarda yatırımcı bir ağaç kesiyorsa yerine iki ağaç dikiyor" sözlerine şöyle yanıt verdi:
"İşi yatırımcıya en fazla kârı sağlamak için lobi yapmak olan Varlıer gibilerinin ormanlar hakkında bilgi sahibi olduğundan bile şüpheliyiz. Yoksa kesilen bir ağacın yerine iki fidan dikerek ormanların korunmayacağı gibi temel bir gerçeği de bilirlerdi. Ormanları korumanın yolu onları yakmak ve kesmekten değil, onları içindeki canlılarla birlikte yaşatmaktan geçer.
"Binlerce ağaç kesilerek ve adeta çırılçıplak bırakılarak yapılan golf alanlarında zaten ağaç kalmadığı için orman yangınları da olamaz elbette. Bugün Belek'in durumu da o noktaya gelmiştir ki golf sahalarının dış kısmında iki sıra kalan ağaçlar dışında binlerce dönüm arazide adeta ağaç bile kalmamıştır. Ormanlarımızı korumak için Belek örneğindeki gibi bütün ağaçlarımızı kesmemizi söyleyen mantık akıldışıdır."
"Bakanlık sadece bakıyor; Pepe istifa etmeli"
Açıklamaya imza atan örgütler, Çevre ve Orman Bakanlığı'nın politikalarının, ormanları ne yangından ne de golf yatırımcılarının talanından koruyabildiğini söylüyor.
"Manavgat ormanları yandı. Kaş'taki Kemer Kanyonu yangını günlerdir sürüyor, Belek'te 23 bin dönüm orman otel ve golfe kurban ediliyor, rant düşkünü birkaç kişi ise sadece çıkarını düşünerek saldırıyor ve Çevre ve Orman Bakanlığı ise sadece bakıyor.
"Hektarlarca orman alanımız yanarken, 'abartmayın' diyen Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, kalan bir avuç ormanı da golf sahasına çevirmeye çalışanları görmezden geliyor. Biz merak ediyoruz, kendisi ne iş yapıyor? Bu durumda derhal istifa etmesi herkes için hayırlıdır." (TK)