Öğrenciler 10 YTL Kredi Zammını Komik Buldu
Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Öğrencileri, 10 milyon liralık artışı "sadaka" olarak nitelendirdi; bu konuda gerekli duyarlılığın gösterilmesini istedi.
Öğrenciler bu kadar artışı komik bulduklarını, 120 YTL ile geçinmenin özellikle Çanakkale şartlarında zor olduğunu söyledi. Öğrencilerin bazıları artışı komik olarak değerlendirirken, bazıları da artışın bir günlük masraflarını dahi karşılamadığını belirttiler.
Öğrenciler, daha önce de yüksek ev kiraları ve pahalılık nedeniyle eylem yapmışlar, ekonomik sorunlarıyla ilgili topladıkları imzaları Yüksek Öğrenim Kurumu'na (YÖK) göndermişlerdi.
Milli Eğitim Bakanlığı'nın TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'na sunulan 2006 bütçesinde, üniversite öğrencilerine verilen öğrenim kredisi miktarının, 2006'dan itibaren aylık 110 YTL'den 120 YTL'ye çıkarılması planlandı.
Öğrencilerin görüşleri şöyle:
Ulaş Özdem: Verilen 120 YTL'lik kredi hiçbir ihtiyacı karşılayamayacak düzeydedir. Çanakkale'de öğrencilerin aldığı bu kredi geldiği gibi gidiyor. Çünkü hiçbir değeri yok. Yani yapılan zamlar ile verilen para tamamen ters, yapılan bu 10 YTL'lik katkının hiçbir değeri yoktur.
Fırat Çeşme: 2006 yılı için hazırlanan öğrenim kredisi zammının öğrencilerin işine yarayacağını zannetmiyorum. Böyle zam ya da katkı olmaz. Sanki öğrenciler ile dalga geçiyorlar.
Reyhan Kıran: Ev kiralarının en az 250-300 YTL olduğu bir kentte öğrencilere verilen krediye 10 YTL zam yapmak ne kadar yararlıdır? Ailelerimizden gelen paraların dışında hiçbir gelir kaynağımız yok. Devletin verdiği krediye yapılan zam ise okula giderken harcadığımız yol ücretini bile karşılamaz.
Müjdat Öncü: On milyon liralık bir zam Çanakkale şartlarında yetersiz. 120 YTL, öğrencilerin bir aylık ev kiralarını bile karşılayamıyor. Bu paranın öğrenciye hiçbir faydası yoktur.
İlknur Bulcak: 10 milyon liralık bir fark nedir ki? Çanakkale şartlarında öğrencilerin günlük harcamaları bile değildir. Hayır, bu bir zam değil sadakadır.
Seval Karakurt: Ben bir muayene için 14 YTL veriyorum. Öğrenim kredisine yapılan bu zam benim bir defalık muayene ücretimi bile karşılayamıyor.
Esra Gürel: Öğrenim kredisi, Çanakkale'de öğrencilerin geçinmelerini sağlamaz. Bu kadar para bir aylık ev kiralarını bile karşılayabilecek düzeyde değildir. İnsan duyduğunda "Böyle artış mı olur?" diyesi geliyor. (TK)