ÖDPden Biz Bir Aradayız Mitingi
Türkiye'nin her köşesinden gelen partililerin katılımıyla yaklaşık altı bin kişi, Haydarpaşa Numune Hastanesi'nin önündeki alandan "Biz Biraradayız, bir arada yaşamı savunacağız", "Susma, haykır, halklar kardeştir", "Kurtuluş yok tek başına, ya hep birlikte ya hiç birimiz" sloganlarıyla İskele Meydanı'na kadar yürüdü.
"Buradayız, bir arada yaşamayı savunuyoruz"
Mitingi sunan Bülent Aydın ve sanatçı Zeynep Tanbay, "Ya sev ya terket" ve Türbanlılar için "gidin Arabistan'a" diyenlere tepki göstererek, "Bizler hiçbir yere gitmiyoruz ve karşılarındayız. Çünkü bir arada yaşamı savunuyoruz. Bir yere postalayacak tek bir yurttaşımız da yok. Zorunlu yurttaşlığı değil gönüllü yurttaşlığı savunuyoruz" dediler.
Ağaoğlu: "demokrasi ve özgürlük mücadelesinde çoğaldık
Miting sırasında bir açıklama yapan yazar Adalet Ağaoğlu, "Demokrasi ve özgürlük yolunda dayanışa dayanışa bu kadar çoğaldık. Bu başarı inancın bir sonucu ve gerçek bu meydanda" dedi.
Türkiye'deki sosyal çeşitliliğin tüm dünyaya parmak ısırtacak düzeyde olduğunu açıklayan Ağaoğlu, "Farklılık ve çokseslilik iyi bir şeydir. Bu özgürlük ve demokrasiyi de beraberinde getirir" diye konuştu.
Kozanoğlu: TMY ısıtılıp ısıtılıp önümüze konmasın
Ardından bir konuşma yapan ÖDP Genel Başkanı Hayri Kozanoğlu, "Kürt, Türk, Laz, Çerkez, Ermeniyiz, farklıyız bir aradayız; Başörtülüyüz, başı açığız, kısa etekliyiz, küpeliyiz farklıyız ama bir aradayız. Hopa, Diyarbakır, Adana, Mersin'den gelen ÖDP'liler farklıyız ama biraradayız" dedi.
Daha özgür ve demokratik bir Türkiye yönünde mesajlar veren Kozanoğlu, "Terörle Mücadele Yasası'nın ısıtılıp ısıtılıp önümüze konduğu bir Türkiye istemiyoruz" diye konuştu; hükümetten Kürt Sorunu'nu barışçıl yollardan çözmesini istedi.
"Rütbesi ne olursa olsun herkes sanık da olabilmeli"
Dağdakiler dahil herkese toplum yaşama katılması şansı verilmesini talep eden Kozanoğlu, Kürt meselesi içine çocukların dahil edilmesine karşı çıktı: "Bırakın çocuklar çocukluklarını yaşasın!."
İMF'yi eleştiren Kozanoğlu, "Solcu olmak, yüzde 10'luk seçim barajına karşı çıkmayı, Heybeliada'daki ayinde yaşlı kadın tokatlayanlara hayır demeyi, bütün çete kalıntılarının tasfiye edilmesini istemeyi ve rütbesi ne olursa olsun herkesin tanık da sanık da olabilmesini savunmayı da gerektirir" dedi.
Geçen yıl kanserden yaşamını yitiren sanatçı Kazım Koyuncu'nun da şiir ve şarkılarıyla anıldığı mitingde, Barış Grubu sözcüsü İmam Canbayar gazeteci yazar Yıldız Ramazanoğlu, Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Ali Kenanoğlu bir arada yaşamın önemine vurgu yapan birer konuşma yaptılar.
Çok sayıda kuruluş mitinge destek verdi
Mitinge Sosyal Demokrasi Vakfı (SODEV), JİNEPS İnisyatifi, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Eğitim -Sen, Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB), İnsan Hakları Derneği (İHD), 78'liler Girişimi ve Munzur Sanatçılar Vakfı da destek verdi.
Mitinge SODEV Başkanı Aydın Cıngı, TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı, KESK Başkanı İsmail Hakkı Tombul, DİSK Başkanı Süleyman Çelebi, Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Genel Başkanı Alaattin Dinçer, Basın-Yayın ve İletişim Emekçileri Sendikası (Haber-Sen) Genel Başkanı Esin Yelekçi, 78'liler Girişimi Başkanı Celalettin Can, SODEV'den Erol Kızılelma ve Güliz Kaptan ile Üzüm-Sen, Fındık-Sen ve Çiftçi-Sen yetkilileri, aktivist Şanar Yurdatapan, gazeteci Hrant Dink, gazeteci Nuray Mert, öğretim üyesi Ahmet İnsel ve Osman Kavala, Tuncelililer Derneği Başkanı Nimet Tanrıkulu da destek verdi. Eylem, Yeni Türkü Grubu'nun konseriyle sona erdi. (EÖ/KÖ)