Search Homepage
bianet-Bağımsız İletişim Ağı
Show menuHide menu
Date published: 5 January 2024 15:52
 ~ Modified On: 5 January 2024 16:17
3 min Read

No support to minority newspapers from Press Advertisement Institution in 2023

Since 2020, the Press Advertisement Institution began to leave the support it had consistently provided to minority newspapers for 8 years in a state of uncertainty. Ari Haddeler, the Editor-in-Chief of Nor Marmara, says, "Our situation is getting more difficult every day. It's becoming harder to survive. Unfortunately, we are on the brink of closure."
Enlarge Image
No support to minority newspapers from Press Advertisement Institution in 2023
Haziran 2018'den bu yana bianet muhabiri. 2013'te bianet'te staj yaptıktan sonra bianet'in projelerinde de yer aldı. Expression Interrupted, susma24.com, Jıneps, Inside Turkey, tol.org gibi platformlarda...

Haziran 2018'den bu yana bianet muhabiri. 2013'te bianet'te staj yaptıktan sonra bianet'in projelerinde de yer aldı. Expression Interrupted, susma24.com, Jıneps, Inside Turkey, tol.org gibi platformlarda haber ve makaleleri yayınlandı. İfade özgürlüğü alanında birçok haber ve makaleye görüş verdi. Yazıları İngilizce başta olmak üzere Fransızca, İtalyanca ve Çerkesceye çevrildi. 8 Mart 2018’deki Feminist Gece Yürüyüşünde çektiği fotoğraflar İstanbul Büyükşehir Belediyesince sergilendi. Erciyes Üniversitesi Gazetecilik mezunu.

show more
Back to Top