Niğdede Otoyol İçin 35 Hektar Orman Kıyımı
15-20 yıllık çam ağaçlarının buldozerlerle sökülerek, 35 hektarlık ormanlık alanın yok olduğunu aktaran Özkaymak'ın talebi; en azından kalan ağaçları kurtarmak için siyasilerin bir araya gelip çözüm üretmesi.
"Ağaç katliamına kurumların çekişmesi neden oldu"
Yaklaşık 4 bin 500 çam ağacından geriye sadece 400 tane kaldığını belirten NİÇEK Başkanı Özkaymak, "Ağaçların ağaç sökme makineleriyle sökülüp başka yere nakilleri imkansız. Sebebine gelince 'zaman yok'" diyor.
Kurumlar arası çekişmelerin ağaçların yok olmasına sebep olduğunu ifade eden Özkaymak, Niğde belediye başkanı Mümin İnan'ın "Ne kadar ağaç kurtarırsak o kadar iyi" sözleriyle Niğde milletvekili Erdoğan Özegen'in ağaç kesiminin durduğunu ve sonbaharda bu ağaçların nakil edileceği yönündeki açıklamasının birbirleriyle çeliştiğine dikkat çekiyor.
"NİÇEK olarak otoyolların geçtiği yerdeki verimli tarım arazilerini ve ormanlık alanları yok ettiğini hepimiz biliyoruz. Çıkar gurupları için yol güzergahını değiştiren iktidarlar, bu orman alanı için de güzergah değişimini yapabilirler."
"Otoyol endeksli ulaşım anlayışının hiçbir yararı yok"
"Kaldı ki otoyolların bütün alt yapısı ve işletmesi petrole ve ödeyeceğimiz dövize dayalı.Hava kirliliğine neden olması ve verimli arazileri, ormanları işgal etmesi de cabası" diyen Özkaymak ağaç katliamından herkesin sorumlu olduğunu söyleyerek en azından kalan çam ağaçlarının kurtarılması için Niğde milletvekillerinin, belediye başkanının ve Orman İşletme Müdürlüğünün bir araya gelerek çözüm bulmalarını talep ediyor. (EZÖ/KÖ)