NATOya Karşı Barış Zirvesi
Toplantılar, Irak Dünya Mahkemesi oturumu, şiir maratonu ve şiddet üzerine atölye çalışmalarının yer alacağı buluşma sonrası, 27 Haziran'da Bush ve NATO'ya karşı büyük bir miting yapılacak.
Dünya Sosyal Forumu koordinatörlerinden, küresel sermayeyi koruyan ve yönlendiren örgütlere karşı adil ve eşit bir Asya ekonomisi üzerine çalışmaların yapıldığı Focus on the Global South'un direktörü Filipinli sosyolog Walden Bello, İngiltere'deki Respect hareketinden, milletvekili George Galloway, Fransa'daki sendikacılık hareketinin önemli isimlerinden ve dünyadaki sosyal forumların düzenleyicilerinden Cristoph Aguiton ve Greenpeace 'ten William Peden de buluşmaya katılacak.
Bush için suç duyurusu
Panellerde Küreselleşme karşıtı hareketin geleceği, ABD'nin Ortadoğu senaryoları, savaş ve kadınlar, Filistin işgali, Amerikan nükleer doktrini, savaş ve hekimlik, Latin Amerika'da ABD müdahalesi, Irak işgali ve insan hakları ve NATO'nun politikaları tartışılacak.
Aydınlar, akademisyenler, uzmanlar, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve savaş karşıtları konuşmalar yapacak.
Irak'ın da arasında bulunduğu farklı ülkelerden hukukçular, 24 Haziran günü Irak dünya mahkemesi oturumda, Irak'taki insan hakları ihlalleri ve savaş suçlarını tartışacak.
23 Haziran'da ise İstanbul Cumhuriyet savcılığına, ABD başkanı George W. Bush hakkında toplu olarak suç duyurusunda bulunulacak.
Toplantıların sonuç bildirgesi 29 Haziran Salı günü saat 12:00'de Tepebaşı'ndaki TÜYAP önünde yapılan bir açıklamayla kamuoyuna duyurulacak.
BAK aktivistleri ABD'nin Irak'ta sürdürdüğü insanlık dışı işgale karşı olan herkesi savaş karşıtı fikirleri tartışmaya ve savaşa karşı ses çıkarmaya davet ediyor.
Toplantılar Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Karakedi Kültür Merkezi, İstanbul Eczacılar Odası, İstanbul Tabip Odası salonlarında gerçekleşecek.(ÖG/EÜ)
Barış buluşması programı
19 Haziran, Cumartesi
Küresel isyanımız nereye gidiyor?
Moderatör: Mehmet Ali Alabora
Konuşmacılar: Christoph Aguiton
Doğan Tarkan
Sevgi Göğçe
İstanbul Tabip Odası Saat 14.00
Şiir Maratonu
Moderatör: M. Orhan Alkaya
Katılanlar: Arif Damar, Ataol Behramoğlu, Bedreddin Aykın, Cezmi Ersöz, Didem Madak, Engin Turgut, Enver Ercan, Gülsüm Cengiz, Hasan Öztoprak, Haydar Ergülen, Lale Müldür, küçük İskender, Meltem Ahıska, Nihat Ateş, Orhan Alkaya, Refik Durbaş, Sennur Sezer, Tarık Günersel, Tevfik Şenyuva, Turgay Fişekçi, Turgay Kantürk, Zeynep Köylü
Karakedi Kültür Merkezi saat: 20.00
20 Haziran, Pazar
ABD'nin Ortadoğu senaryoları
Moderatör: Sami Evren
Konuşmacılar: Hrant Dink
İpek Çalışlar
Mehmet Bekaroğlu
Şenol Karakaş
TMMOB Makina Mühendisleri Odası, saat: 13.00
Evrenin efendileri: ABD hegemonyası
Moderatör: Şebnem Korur Fincancı
Konuşmacılar: Ahmet Mercan
Ertuğrul Kürkçü
Saruhan Oluç
Yıldız Önen
TMMOB Makina Mühendisleri Odası - saat: 16.00
21 Haziran, Pazartesi
Bush ve çetesinin gezegene açtığı savaş
Moderatör: Nermin Kaplan
Melda Keskin
TMMOB Makina Mühendisleri Odası, saat: 15.00
Savaşla birlikte yaşanan sorunlara psikolojik bakış
Moderatör: Psk. Dr. Nevin Dölek
Psk. Behice Boran
Uzm. Psk. Nazım Sevim
TMMOB Makina Mühendisleri Odası, saat: 17.00
İşgal altında Filistin
Moderatör: Lütfü Yılmaz
Kaya Güvenç
Mustafa Özcan
Nuri Ödemiş
Roni Margulies
Tayfun Mater
TMMOB Makina Mühendisleri Odası, saat: 19.00
22 Haziran, Salı
Eğitim ve savaş
Moderatör: Sezai Temelli
Konuşmacılar:Fadime Gök
İsmail Kaplan
TMMOB Makina Mühendisleri Odası, saat: 11.00
Savaş ve kadınlar
Moderatör: Sevgi Uçan
Konuşmacılar: Berna Kuleli
Bikem Ekberzade
Müge İplikçi
TMMOB Makina -Mühendisleri Odası, saat: 14.00
Irak, direniş ve çözüm
Moderatör: M. Musa Çam
Konuşmacılar: Gülden Sönmez
Hakan Tahmaz
Mete Çubukçu
Oral Çalışlar
Seyfi Öngider
TMMOB Makina Mühendisleri Odası, saat: 19.00
23 Haziran, Çarşamba
Latin Amerika'da ABD müdahalesi ve karşı hareketler
Moderatör: Faruk Sevim
Galip Yalman
Masis Kürkçügil
Nuh Köklü
Serkan Dadak
TMMOB Makina Mühendisleri Odası, saat: 14.00
Irak'ta işgal ve insan hakları
Moderatör: Filiz Kerestecioğlu
Fikret İlkiz
Mete Çubukçu
Prof. Rona Aybay
Prof. Turgut Tarhanlı
TMMOB Makina Mühendisleri Odası, saat: 18.00
Savaş ve hekimlik: Bosna ve Filistin'den izlenimler
Moderatör: Vecdi Sayar
Dr. Önder Özkalıpçı
Dr. Ümit Biçer
Dr. Ümit Şahin
Belgesel gösterimi: Filistin Ocak 2003
Kurgu ve Müzik: Ümit Kıvanç 16 dk.
Eczacılar Odası, saat: 19.00
İstanbul Cumhuriyet savcılığına topluca Bush hakkında suç duyurusu, Saat: 16.00
24 Haziran, Perşembe
Irak dünya mahkemesi
Moderatör: Ayşe Berktay
Anthony Alessandrini
Eman Khamas
Geert van Morter
Hilal Küey
Hülya Üçpınar
Müge Sökmen
Walfer Busco
TMMOB Makina Mühendisleri Odası, saat: 14.00
Amerikan nükleer doktrininde NATO
Moderatör: Özgür Gürbüz
Konuşmacı: William Peden
TMMOB Makina Mühendisleri Odası, saat: 17.00
Medya ve savaş
Moderatör: Çiğdem Mater
Konuşmacılar: Murat Çelikkan
Nevin Sungur
Ragıp Duran
Rüstem Batum
TMMOB Makina Mühendisleri Odası, saat: 19.00
25 Haziran, Cuma
NATO kimin yanında, kime karşı?
Moderatör: Gencay Gürsoy
Konuşmacılar: Yakup Kepenek, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekili
İzzet İzcan, KKTC milletvekili
George Galloway İngiltere Milletvekili
Hayri Kozanoğlu
İstanbul Tabip Odası, saat:19.00
Atölye Çalışması: "Sana bir tokat atana..."
Ertan Keskinsoy
Tuna Türkmen
Karakedi Kültür Merkezi, 16.00
26 Haziran, Cumartesi
Başka bir dünya mümkün
Moderatör: Ragıp Duran
Walden Bello
TMMOB Makine Mühendisleri Odası, saat: 17.00
Etkinliklerin yapılacağı yerler
TMMOB Makina Mühendisleri Odası
İstiklal Caddesi, İpek Sokak, No: 13, Beyoğlu
İstanbul Eczacılar Odası
İstiklal Caddesi, Galatasaray Lisesi karşısı, Asma Han, Kat: 5
İstanbul Tabip Odası
Türk Ocağı Caddesi, No: 19, Cağaloğlu
Karakedi Kültür Merkezi
İstiklal Caddesi, Büyükparmakkapı Sokak, Hayat Apt. No: 8/10, Kat: 4, Beyoğlu Tel: 0212 - 251 62 73