Naldöken Ölüm Köyü Olmasın
Köylüler yaptıkları eylemde "Naldöken'in "ölüm köyü" haline geldiğini söyleyerek bir an önce Batı Çimento Fabrikası'nın kapatılmasını ya da tedbir alınmasını istedi.
Son üç yılda 27 kişi kanserden öldü
Naldökenlilerin iddiasına göre köyde son üç yılda 27 kişi hayatını akciğer kanserinden kaybetti. Köylüler bunun nedeninin Batı Çimento fabrikası olduğunu söyleyerek "İnsanları öldürüyorlar" diyor.
Dün (Salı) öğle saatlerinde fabrikanın önünde toplanan yaklaşık 100 köylü, fabrikaya araç giriş çıkışını engelledi. Köylüler, fabrika içinde yaklaşık iki saat eylem yaptılar. Köylülere ilk olarak fabrikadaki çalışan güvenlik görevlileri müdahale etti.
Daha sonra müdahaleye takviye için eylem yerine Bornova Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleriyle Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'ne bağlı 50 kişilik kuvvet geldi. Polis eylemcileri fabrikadan çıkarıp köylerine kadar takip etti. Güvenlik güçleri daha sonra köy girişinde saatlerce bekledi.
Haydar: Doğudan umutlu geldik ama insanlar ölüyor
Köylülerden 35 yaşındaki ev kadını Tülay Haydar, yetkililerden yardım beklendiklerini ifade ederek şunları söylüyor:
"Daha önce validen yardım istedik. İmzalar topladık. Elimizden gelen her şeyi yaptık. Ancak kimse bizim yanımızda olmadı. Çimento fabrikasından her gün yüzlerce kilo toz havaya saçılıyor. Biz de bunu soluyoruz. İsyan ediyoruz. Haklı değil miyiz?"
Köyde oturan insanların çoğunun İzmir'e doğudan göç ettiğini söyleyen Haydar, "Yeni bir umut buluruz diye geldik ancak insanlar kanserden ölüyor" dedi.
Saral: Muhtar köylüye destek vermiyor
54 yaşındaki köylü Abdullah Saral muhtarın köylünün yanında olmadığını ve ayrıca olaylara göz yumduğunu söyledi.
Saral, "Fabrikayı protesto ediyoruz diye kireç ocaklarını kapatmak istiyorlar. Biz ölünceye kadar yürümeye hazırız. Birçok insan akciğer kanserinden ölüyor. Evlerimiz ve bahçelerimizde oturamıyoruz. Akşam olduğu zaman hiç bir şey yapamıyoruz. Gece sabaha kadar çimento yağıyor. Muhtar bizi görünce kaçıyor" dedi. (EZÖ/KÖ)