Mobil Santral Kenti Tehdit Ediyor
Mobil santral, kurulacağı Tekkeköy ilçesini, Gelemen Üretim Çiftliği'ni, Organize Sanayi Bölgesi'ni ve Karadeniz'i çevre kirliliği açısından tehlikeye sokacak.
Konuya ilişkin süreci takip edenler, kurulması muhtemel santralın doğal yaşama, ekolojik dengeye, yerleşim yerlerine ve insan yaşamına vereceği zararları şimdiden tartışıyorlar.
Mobil santralin kurulmasından sonra kirlilik sınırının canlı yaşamını tehdit edecek boyuta ulaşmasından endişe ediliyor.
Mobil santral yapımının durdurulması için Samsun'da 75 sivil toplum örgütünün katılımıyla oluşturulan platform, konuyla ilgili çalışmalarını sürdürüyor.
Sömürge tipi santral
Kentte tepkiler büyürken, santralin kaba inşaatı devam ediyor. Çevre kontrol altında inşaat sahasına kimse alınmıyor.
Sendikalar, kurulma çalışmaları sürdürülen santrali Sömürge Tipi Santral olarak tanımlıyorlar. Samsun EMS/TES-İŞ şubeleri ortak bir açıklama ile Samsun kamuoyuna seslendiler; "Kurulma girişimleri sürdürülen şimdilik 2 adet 100 MW olarak bilinen zehir santrallerine geçit vermeyeceğiz."
Kutlukent Belediye Başkanı Hayati Tekin ise, mobil santral yapımıyla ilgili şunları söyledi;
* Önceleri, projeye ilişkin bilgiye sahip değildim. Enerji alanında yerele yapılan bir yatırım olduğunu düşündüm. İş olanakları sağlayacağını da hesaplayarak destek oldum.
* Ancak işin gerçek yüzünü ve boyutlarını öğrendiğimde hem karşı çıktım, hem de karşı çıkış eylemliliklerini örgütleyen bir yerde bulundum.
* Ancak çevreye, bitki örtüsüne, doğal hayata vereceği zararların tehlikeli boyutlarda olacağı gerçeğini öğrendiğimde böyle bir projenin gerçekleşmemesi için tüm kurum ve kuruluşlara, sivil inisiyatiflere, oluşturulan platforma destek verdim, desteklemeye de devam edeceğim.
Tehlikenin boyutlarını düşünmek istemiyorum...
* Ortadaki gerçekler çok ciddi boyutlarda. Şayet bu santralin yapımına engel olmazsak, santral çalışmaya başladığında en eksiksiz çalışması halinde bile OMÜ'nün (On Dokuz Mayıs Üniversitesi) rakamlarına göre günde 8 ton atmosfere ve çevreye yayılan kükürt dioksit bırakacak. Bunun yaratacağı tehlikenin boyutlarını düşünmek istemiyoruz.
* Kentteki herkese sesleniyorum. Bu anlamda yaşamımıza ve çevreye sahip çıkalım, gözü dönmüş kar hırsına yenik düşmeyelim. "Ben insanım" diyen herkes bu duyarlılığı desteklemeli, bilinçli davranmalı. Bugün susanların yarın konuşma hakları olamaz. (ÇM)