MMOdan Madencilik ve Çevre Sempozyumu
İki gün sürecek olan sempozyum kapsamında, çeşitli bilimsel makale sunumlarının yanı sıra, "Çevre Mevzuatı, Çevrecilik Hareketleri ve Madencilik" başlıklı bir de panel yer alıyor.
Sempozyum, yarın (5 Mayıs) saat 09.30'da Ankara Ticaret Odası Konferans Salonu'nda başlıyor.
MMO Yönetim Kurulu, madencilik süreçlerinde ya da sonrasında, çevrenin korunmasına ya da yenilenmesine yönelik önlemlerin mutlaka alınması gerektiğini belirterek, "Çevre faktörü göz ardı edilerek madencilik faaliyetlerinin yürütülmesi, içinde bulunduğumuz yüzyılda mümkün değildir. Sürdürülebilir kalkınma kavramı içerisinde, 'ya madencilik ya çevre' dayatması bulunmamaktadır" dedi.
Madenciliğin çevreye etkilerini yadsımanın mümkün olmadığını da ifade eden MMO, madencilik sektöründe, çevre dostu teknoloji ve yöntemlerin kullanılması, madencilik süreçlerinde ya da sonrasında, doğal, tarihi ve kültürel çevrenin korunmasına ya da yenilenmesine yönelik önlemlerin alınmasının, sektörün gelişimini engellemeyeceği, aksine genel anlamda sektörün gelişimini olumlu etkileyeceği görüşünde.
Madencilik sektörünün Türkiye'nin kalkınması bakımından önemli olduğunu ve bu çerçevede, madencilik sektöründe üretim artırılması gerektiğini vurgulayan MMO özetle şunları söyledi:
* Söz konusu üretim; kamu yararı öncelikli, çevreye duyarlı ve sanayi sektörleri ile entegre olarak yapılmalıdır.
* Madencilik faaliyetleri, insanı ve insan emeğini merkeze koyan, bir yandan madencilik faaliyetlerinde kamunun etkin gözetim ve denetimini sağlarken, diğer taraftan söz konusu faaliyetlerin çevre ve ekosistemlerin korunmasını da gözeten, temel olarak ekonomik kalkınmaya ve yoksulluğun azaltılarak gelir dağılımının düzeltilmesi hedeflerine yönlendirilen bir ulusal madencilik politikası temelinde yürütülmelidir.
* Madencilik faaliyetleri konusunda toplum bilgilendirilmeli, madencilik sektörüne ilişkin alınacak kararlarda ilgili yöre halkının da katılımı sağlanmalıdır.
* Madencilik, genellikle kırsal kesimde yapılmakta, sosyal yapıyı güçlendirmekte, emek yoğun bir sektör olması nedeniyle işsizliği önlemekte ve yeni istihdam yaratmaktadır. (KÖ/TK)