Mimarlar, Antakya İçin Harekete Geçti
Mimarlar Odası Antakya Temsilcisi Raci Coşkuner, Antakya için bir mastır projesinin şart olduğunu, Antakya için belirlenen hedeflere ulaşmak için astronomik rakamların gerekmediğini bildirdi.
Güçlerin birleştirilmesi gerek
Tarihi Kentler Zirvesi'nde de Antakya ile ilgili bu projelerini dile getiren Mimarlar Odası Antakya Temsilcisi Raci Coşkuner, gerek Antakya'nın tarihsel dokusunun korunması ve değerlendirilmesi, gerekse bu dokuyu bozmadan yeni ve modern işlevlerin çözümlenmesinin, kentin bir bütün halinde yeniden planlanmasını gerektirdiğini bildirdi. Coşkuner şu saptamaları yaptı
* Kentimizin geleceğine yönelik hedefler belirlenmeli, Antakya'nın turizm açısından sahip olduğu zengin potansiyel dikkate alınmalıdır.
* Doğal, tarihsel ve arkeolojik koruma alanları özenle korunmalı ve geliştirilmelidir. Kentimizde çeşitli sivil toplum örgütleri, kurum ve kuruluşlar bu önemli kapasitenin farkındadırlar.
* Fakat kentimizin bu azımsanmayacak değerlerinin kullanılabilir ve tarihi yaşam alanlarının sürdürebilir kılınması adına bugüne kadar gerçek anlamda bir çözümleme gerçekleştirilememiştir."
Aynı çatı altında
* Hatay Valiliği, Antakya Belediyesi, sivil toplum örgütleri, özellikle Mimarlar Odası Temsilciliği ve Mustafa Kemal Üniversitesi bir araya gelerek kentimiz için güçlerini ve fikirlerini aynı çatı altında toplamalıdırlar.
* Bir kentin layık olduğu biçimde yaşaması, kentlinin ona sahip çıkması ve kentine yönelik her türlü uygulamanın içinde aktif rol almasıyla mümkündür."
Bütüncül bir kent planlaması öncelikli
* Mantıksal ve bilimsel olarak öncelikle bütüncül bir kent planlaması gereklidir.
* Öncelikle kentimiz için bir hedef konulmalı. (Örneğin; 2015 yılında Antakya ülkemizin önemli bir turizm kenti olacaktır veya Antakya tarım kenti olacaktır, gibi)
* Valilik tarafından 1/100 000 ölçekli sosyal ekonomik ve mekansal il planlaması yapılmalıdır.
* Valilik ve Belediye işbirliğinde 1/25 000 ölçekli yakın çevre belediyelerini de içerecek şekilde kentin yayılmasını engelleyici bir çevre düzeni planı yapılmalıdır.
Kentin tarihsel önemi
* Kentin koruma sorunlarını çözecek yeni, çağdaş bir kentleşmeye yöneltecek bir 1/5 000 nazım planın revizyonu gerek.
* Uygulamaya yönelik olarak 1/500 ölçekli alt paket projeleri ve özel koruma bölgeleri planları yapılmalıdır.
* Halkımız, kentimizin tarihsel önemi ve bunun kullanılabilir bir turizm potansiyeli olduğu konularında bilgilendirilmeli ve bilinçlendirilmelidir.
* Antakya belediyesinde Kent Bilgi Sistemi adı verilen bir bilgi ağı ve bilgi akış sistemi oluşturulmalıdır. Bu sayede kentimiz tarihsel özelliklerinin yanında modern bir kentsel altyapı örgütlenmesine de sahip olacaktır.
Bilgi platformu şekillendirilmeli
* Kentimiz genelinde yapılacak tüm planlama ve diğer çalışmalar, oluşturulacak bir bilgi masası yada bilgi platformu çerçevesinde şekillendirilmeli, bir bilimsel danışma ve denetleme kurulu oluşturulmalı, her türlü bilgi ve belge bu merkezde toplanmalıdır.
* Böylelikle çalışmaların daha sağlıklı yürütülmesi sağlanacaktır. (NH/NU)