Search Homepage
bianet-Bağımsız İletişim Ağı
Show menuHide menu
Date published: 12 November 2009 11:57
 ~ Modified On: 30 October 2013 23:56
3 min Read

KURDISH INITIATIVE AND FREEDOM OF EXPRESSION

Milliyet Daily on Trial for News about "Kurdish Initiative"

Milliyet newspaper reporter Durukan and director Çakkalkurt are facing prison sentences for publishing an announcement of PKK executive Duran Kalkan. The prosecutor proposed a fine to be paid in advance in order to drop the case. The Istanbul 10th High Criminal Court has not yet decided on the outcome.
Milliyet Daily on Trial for News about "Kurdish Initiative"
İstanbul Üniversitesi Fransız Filolojisi Bölümü'nden mezun. 1996'da muhabiri olduğu uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütünün Türkiye temsilcisi olarak çalışıyor. 1999'dan beri İPS İletişim Vakfı'nın projesi...

İstanbul Üniversitesi Fransız Filolojisi Bölümü'nden mezun. 1996'da muhabiri olduğu uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütünün Türkiye temsilcisi olarak çalışıyor. 1999'dan beri İPS İletişim Vakfı'nın projesi olan bianet sitesinde, Hukuki Destek Masası koordinatörü, ifade özgürlüğü editörü ve yayın yönetmeni olarak çalıştı. 4.800'den fazla imzalı haber ve makalesi bulunuyor. Bizim Gazete ve Güncel Hukuk dergisi için haber ve makaleler yazdı. Halen bianet'te Medya Gözlem Raporları'nı hazırlıyor.

show more
related news
Back to Top