Cumhuriyet Halk Partisi'nin Mersin Milletvekili aday adayları bugün ilk kez biraraya geldi. CHP İl Binasında düzenlenen tanışma toplantısına katılan adaylar, kısa cümlelerle kendilerini tanıttı, niçin CHP ve CHP'den milletvekili adayı oduklarını özetlediler. Toplantıya aralarında Mustafa Özyürek ve Oya Araslı gibi kontenjan adaylığı için isimleri geçen adaylarla, Serdal Kuyucuoğlu ve Hüseyin Özcan gibi Mersinli güçlü adaylar arasında adları geçen birçok aday adayı katılmadılar. CHP Bilim-Yönetim-Kültür Platformu üyesi Doç.Dr. Ahmet Ali Koç, tarım konusundaki deneyim ve üstlendiği görevleri anlatırken göz kamaştırdı. Gazeteci Nazmi Akdağ da aday adayları arasında mesleği ve söylemiyle dikkat çeken isimlerden biri oldu. Konuşmasında 4 dönem 15 yıllık Gözne Belediye Başkanlığı ve yaptıklarını özetleyen Şefik Zengin, 1999 yerel seçimlerinde kendisine destek veren Mersinlilere borçlu olduğunu hissettiği için milletvekili adaylığına soyunduğunu söyledi. Şefik Zengin, sözlerini siyasetin temiz zeminde yapılması dileğiyle tamamladı.
Konuşmasına CHP'li olmanın büyük bir ayrıcalık olduğunu söyleyerek başlayan Yüksel Burgutoğlu, "57 kişiyiz. Milletvekili sayısı ise 12. Gerçekçi olursak 5 veya altımız seçileceğiz. Diğerleri CHP milletvekili olarak ülkeye hizmet etme şansını yakalayamayacak. O zaman yapılacak olan kendi mesleğimizde, uzmanlığımızda halka hizmet etmektir" dedi. Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Vahit Çekmez ise, 30 yıldır esnaf olduğunu, uzun zamandır da esnafın sorunlarını çözmeye çalıştığını söyledi. Esnafın ve halkın sorunlarını çözebilmek için bu işi en yapabilecek parti olan CHP'den aday olduğunu belirten Çekmez, "inşaallah iktidara gelecek, ülkenin ve insanların sorunlarını çözeceğiz" dedi. (Recep YILDIRIM-Mersin Radyo Metropol)
RADYO METROPOL HABER MERKEZİ 31 Ağustos 2002
AKP'den Liste Spekülasyonlarına Yanıt
Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Mersin İl Başkanı Ali Kılıç, 25 Ağustos 2002 tarihinde yaptıkları eğilim yoklamasının aday sıralaması olmadığını söyledi. Gerek eğilim yoklaması oy sayımı sırasında yaşanan olaylar, gerekse sonuçların açıklanmasının ardından yapılan spekülasyonlar nedeniyle açıklama yapmak zorunda kalan AKP İl Başkanı Ali Kılıç, aday sıralamasının merkez yoklamasıyla yapılacağını kaydetti. Genel merkezin Yüksek Seçim Kurulu'na adayları merkez yoklamasıyla belirleyeceğini bildirdiğini belirten Kılıç, aday sıralamasının kamuoyu yoklaması ve adayların özgeçmişleri gözönüne alınarak yapılacağını ifade etti. (Mersin Radyo Metropol)
RADYO METROPOL HABER MERKEZİ 31 Ağustos 2002
Mustafa Belle YTP'den Ady Adayı
Mersin'in tanınmış doktorlarından Mustafa Belle de politikaya atılıyor. Yeni Türkiye Partisi'nden (YTP) Mersin milletvekili adayı olmaya karar veren Belle, yayınladığı basın bülteniyle hedeflerini anlattı. Çeşitli sosyal faaliyet ve sivil toplum örgütlerinden de tanınan YTP milletvekili aday adayı Dr. Mustafa Belle, hedeflerini şu cümleyle özetliyor: "Atatürk İlke ve devrimlerinin izinde, demokrasinin egemen olduğu, insanların eşit haklara sahip, bireylerin sosyal güvenlik şemsiyesi altına alındığı, işsizliğin, fakirliğin yok olduğu bir Türkiye." (Mersin Radyo Metropol)