Mersin Gelecek 25 Yılını Planlıyor
Merit Otel'de yapılan toplantıda, Mersin'in önündeki 25 yılın nasıl planlanacağı ve bu konuda Mersinlilerin önerileri konuşuluyor. Toplantıya, 47 kurum ve kuruluştan yaklaşık 80 kişi katıldı.
Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi (TODAİE) uzmanlarından Prof. Dr. İsmail Bircan'ın yönettiği toplantıda, şu sorulara yanıt aranıyor:
* Nasıl bir Mersin istiyoruz?
* Mersin'in güçlü yanları nelerdir?
* Mersin'in güçsüz yanları nelerdir ve neleri değiştirelim ki, gelişmiş Mersin'i yaratalım?
Toplantı açılışına İçel Valisi Akif Tığ, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan, Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Uğur Oral da katıldı.
2100 kişiye anket gönderildi
Açış konuşmasını yapan İçel İl Gelişim Projesi Koordinatörü Prof. Dr. Tayfur Özşen, geçen yıl başlanan plan çalışmaları çerçevesinde 2100 kişiye anket formu gönderildiğini, şu ana kadar 1073 anketin yanıtlanarak geri geldiğini söyledi ve şu noktaları vurguladı:
* Toplantı, Türk ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü Uzmanlarından Prof. Dr. İsmail Bircan ve Dr. İnci Ataç'ın da katkılarıyla yapıldı.
* Mersinli sivil toplum kuruluşlarının da görüşlerini almaya önem veriyoruz.
Üniversite fildişi kuleden çıktı
Toplantının açılışında konuşan Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Uğur Oral, üniversitenin son 3 yıldır Mersin ile daha fazla bütünleştiğini, adeta fildişi kuleden çıktığını söyledi: "Mersin'in 20 yılına yön verecek bir projenin Mersin Üniversitesi'nce hazırlanmasından mutluluk duyuyoruz. Mersin için amatör bir ruhla çalıştık.
Vali: Benim tanıma fırsatı
İçel Valisi Akif Tığ, konuşmasında, bu vesileyle henüz tam anlamıyla tanıma fırsatı bulamadığı Mersin'i de tanıma fırsatı bulacağını söyledi.
Prof. Dr. İsmail Bircan, projeyle ilgili olarak şu bilgileri verdi:
* Plan çalışmaları için çok değişik araçlar kullanıldı: Anket, yüz yüze görüşmeler, ekonomik ve sosyal gelişmelere ilişkin veriler ve swot analizleri...
* Bir konu veya sorunun boyutları, güçlü ve zayıf yanlarının belirli bir grupla ele alındığı toplantılar düzenledik.
Toplantının son bölümünde 8 farklı masadan çıkan yanıtların, bir sentez halinde birleştirilmesi hedeflendi. Toplantıdan çıkan sonuçla ilgili bilgiler, daha sonra bir brifingle İçel Valiliği'ne sunulacak. (RY/NU)