Memurlar Çanakkalede de Eylem Yaptı
Çanakkale'de Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu'na (KESK) bağlı memur sendikaları iş yavaşlatma eylemi yaptı.
Memur sendikalarının eylem süreci, 10 Eylül'de kamu işyerinin yemekhanelerinde devam edecek. Memurlar, 13 Eylül günü ise memurlar alanlara çıkacak. 16 Eylül'de ise tüm illerde olduğu gibi Çanakkale'de de memurlar yürüyüşe geçerek bordro yakacak.
Eğitim, Bilim ve Kültür Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Çanakkale Şube Başkanı ve KESK Dönem Sözcüsü Mehmet Günay, "Biz haklı taleplerimizin takipçisi olacağız. Bu süreçte işyerlerinde bilgilendirme, taleplerimizi kamu emekçilerinin bilincine çıkartma ve sahiplendirme, aydınlatma amacı ile eylemler yapacağız" dedi.
Prosedür gereği 3 gün içinde uzlaşma kuruluna başvurulacak ve uzlaşma kurulunca 5 gün içinde mutabakat metni hazırlanacak. Katılmaması durumunda ise, anlaşma ve anlaşmazlık konuları tüm tarafların imzaladığı bir tutanakla Bakanlar Kurulu'na sunulacak. Yasa gereğince Bakanlar Kurulu'nun konuyu 3 ay içinde sonuçlandırması gerekiyor.(NK/BB)