Maden İşçilerinin Davul Davası Yarın
Yerleşim yerinden 7 kilometre uzakta
Mengen Cumhuriyet Savcılığı, işverenin kararına direnen ve maden ocaklarının önünde kurdukları çadırlarda yaşayan işçilerden yedisi hakkında, yerleşim birimlerinin 7 kilometre uzağındaki çadırda davul çalarak "çevrenin rahat ve huzurunu bozdukları" gerekçesiyle, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 546.119/4 maddesi uyarınca 54 milyon 526 bin 25 lira ceza verdi.
Para cezasının ödenmesi emri Mehmet Batak, Hasan Ovaz, Ali Ustaoğlu, Şevki Sarıbaş, Mustafa Verimlioğlu, Servet Demir ve Ramazan Uzun'a 9 Mayıs günü tebliğ edildi. Tebligatta, para cezasının ödenmesi için 10 gün süre tanındığı, aksi durumda 7 işçi hakkında dava açılacağı belirtildi.
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne gidebilir
Belirtilen süre içinde para cezasını ödemeyen işçiler hakkında, Mengen Sulh Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. İşçiler, yarın (Salı) yargılanacak.
Dev Maden.Sen Basın Yayın Dairesi yetkilileri, "davul çalma cezasını" "sendikal örgütlenmeye dönük bir gözdağı" olarak değerlendirdi ve basın çalışanlarını duruşmaya çağırdı.
Basın kuruluşlarına gönderilen duyuruda, "Beklenmeyen sonuçlar bu davayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne taşıyacaktır" denildi.
Sendikal örgütlenmeye dönük gözdağı
Açıklamada şu ifadeler yer aldı:
* Aylardır, işverenin yasadışı uygulamaları sonucu işsiz ve sefalet içinde yaşamaya mahkum edilen direnişçi işçiler, kendilerine dönük hak ihlallerini görmezden gelen yetkililerin, işverenin ihbarını nasıl önemsediğini hayretle karşılarken böylesine bir davanın ülkemizde açılmış olmasını utanç verici olarak değerlendirmektedir. Ramazan ayında binlerce davulun sokaklarda çalındığı biliniyorken, dağ başında çalınan davula verilen cezanın esas olarak tarafımızca sendikal örgütlenmeye dönük bir gözdağı olarak yorumlanmaktadır.
* Ülkemiz açısından utanç verici olan söz konusu bu dava aynı zamanda bir o kadarda komiktir.Yasalara rağmen onca saldırılara bugüne kadar göğüs geren Gökçesu Maden İşçileri, bu davayla birlikte bir kez daha haklı olduklarını dosta ve düşmana gösterme şansını elde edeceklerdir. Beklenmeyen sonuçlar bu davayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne kadar taşıyacaktır.
"Birlikte gülmeye" davet
* 9 aydır işsizlikle cezalandırdıkları ve bunun sonucu açlıkla savaşan maden işçisi ve ailelerinin aç karnından çıkan gürültüleri, "davul sesinin dağ başında gürültü kirliliği yarattığı" şeklinde yargıya başvurması son derece komiktir ve bunların insanlıktan ne anladıklarını da ortaya koymaktadır.
* Değerli basınımızı 10 Eylül Salı günü Mengen Sulh Ceza Mahkemesi'nde görülecek olan bu davayı izlemeye, Gökçesu Maden İşçileriyle birlikte bu komik durum karşısında Mengen'de "birlikte gülmeye" davet ediyoruz.