Liman-İş 76 Gün Sonra Eyleme Ara Verdi
Liman-İş üyeleri, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın Mersin Limanı'nın ihaleye çıkarılması üzerine 13 Temmuz'da 'işyerini terk etmeme' eylemine başlamışlardı. Mersin İdare Mahkemesi, özelleştirme ihalesi hakkında 'yürütmeyi durdurma' kararı almıştı.
Eylemin son gününde Liman A Kapısı önünde bir araya gelen işçilere seslenen Özbey, özelleştirme politikalarının 20 yıldır Türkiye'nin başına bela olduğunu söyledi; "AKP hükümeti gelmiş geçmiş tüm hükümetlerden daha pervasız davranıyor" dedi.
Özbey: Yargının özelleştirmenin önüne geçeceğine inanıyoruz
Kararın üst mahkemede görüşüldüğünü belirten Özbey, yargının sendika lehine karar vereceğine inandıkları için eyleme ara verdiklerini açıkladı.
Özbey, "Yargının özelleştirmenin önüne geçeceğine inanıyoruz. Eğer AKP iktidarı, yargı kararını tanımazsa, bizlere de yargı kararını tanımayanları tanımama hakkı doğacaktır" diye konuştu.
Mersin Limanı işçilerinin, işyerini terk etmeme eylemi süresince, 'yatarak para kazanıyorlar' yargısını yıktığını belirten Liman-İş Genel Mali Sekreteri Önder Avcı ise, "Biz 'bu limanı sattırmayız' diyoruz. Bizim pazarlığımız bu. Tüpraş'ı, Seydişehir'i pazarlık konusu yapanlar, sizin sonunuz Yüce Divan. Sessiz çoğunluğa sesleniyorum. Bir kez de alın teri için oy kullanın" diye konuştu.
Mersin İdare Mahkemesi'nin yürütmeyi durdurma kararından umutlu olduklarını belirten Avcı sözlerini şöyle sürdürdü:
"Bundan sonraki süreç yargı mücadelesidir. Limanların satılıp satılmayacağına bağımsız yargı karar verecektir. Eğer Ankara'da AKP hükümeti varsa, Mersin'de bağımsız yargı vardır, bağımsız hakimler vardır."
Özelleştirilme sürecinde limana talip olduklarını açıklayan Mersin Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Borsası ve Deniz Ticaret Odası'na da seslenen Avcı, "Yanlış yoldasınız. Biz haklı bir davanın bekçileriyiz. Bu haklı davamızda bizimle birlikte olun. Yabancı sermaye size limanın çöpünü bile bırakmayacaktır" diye konuştu. İşçiler "Limanlar halkındır satılamaz", "Kahrolsun ABD emperyalizmi" sloganları atarak eylemlerine son verdiler. (TK)