Kursu Kadınlar Açtırdı, Erkekler de Gidiyor
Kırkışla Günay Kora İlköğretim Okulu'nda 20 kişilik bilgisayar kursu açtıklarını belirten Öztürk, "Gelen yoğun talep karşısında şaşkına döndüm. Genç erkeklerin bilgisayara olan merakını anlıyorum ama kadınların bu şekilde istekli olabileceğini hiç düşünmemiştim" dedi.
Tarımdan sıra bilgisayarda
Tarım konusunda açılan kursların büyük bölümüne katılan köylü kadınlar, bilgisayar öğrenmek için Konya Milli Eğitim İl Müdürlüğü'nden kurs talebinde bulundu.
Sık aralıklarla köylerinden il merkezine gelen köylü kadınlar, bu isteklerine bir türlü kavuşamadı. Umudunu yitirmeyen ve bilgisayar öğrenmek için ısrar eden kadınlar, bu kez de Cihanbeyli Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürü Ramazan Öztürk'e başvurdular.
Öztürk : "Talep beni şaşırttı"
Bunun üzerine Kırkışla Günay Kora İlköğretim Okulu' nda 20 kişilik bilgisayar kursu açtıklarını belirten Öztürk, şunları kaydetti:
* Yaşları 18 ile 35 arasında değişen 35 kadın ile çoğunluğu gençlerden oluşan 42 erkek bilgisayar kursunda eğitim görüyor.
* Çevre köylerde kurs açıldığını duyan kadınlar da, çok merak ettikleri bilgisayarları görmek için Kırkışla'ya geliyor ve kursa katılmak istiyor.
Çelik : "Öğrenip öğreteceğiz"
Yaklaşık 3 yıldır evli olan 22 yaşındaki Nuran Çelik, bahar ve yaz aylarında tarlada çalışarak zaman geçirebildiklerini ancak soğuk günlerde evde oturmaktan sıkıldıklarını söyledi.
Çelik, "Neden biz de öğrenmeyelim diye yola çıktık" diyor ve ekliyor: Kurs bitince kocalarımıza bilgisayar aldırıp, "İnternet'te surf"ü öğrenecek ve kendimizi geliştireceğiz, çocuklarımıza yardımcı olabileceğiz" diyor. (NK)