Kültürel Zenginliğe Sahip Çıkma Çağrısı
Gümülcüne'de, 15 Ocak 2005 tarihinde gerçekleşen sempozyumun ardından "BTTA kültür, sanat ve mimari zenginliklerinin bütün alanlarda korunması ve yönde yürütülen çalışmaların teşvik edilmesi" kararı alındı.
Sempozyum, Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği, Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği, Gümülcine Türk Gençler Birliği, İskeçe Türk Birliği, Seçek Eğitim ve Kültür Derneği, Kalkanca Eğitim ve Kültür Derneği, Alantepe Eğitim ve Kültür Derneği, Rodop İli Türk Kadınları Kültür Derneği, BT Camileri Din Görevlileri Derneği, M.M. Müslüman Muallimler Cemiyeti ve Batı Trakya Vaaz ve İrşad Heyeti işbirliği ile düzenlendi.
Sempozyum sırasında bir de karikatür sergisi açıldı.
Sempozyumun sonunda hakkında kapatılma kararı bulunan ve dosyası Yunanistan Yargıtayı'nda görüşülen İskece Türk Birliği Sanat Müziği Korosu da bir konser verdi.
Oturumlarda yapılan tebliğler ışığında oluşturulan ve Türkiye ve Yunanistan'da ilgili çevrelere sunulacak sempozyumda öne çıkan görüş ve öneriler ise şöyle:
* Sadece Batı Trakya'da değil tüm Yunanistan'daki kültürel mirasın korunması gerekir. Bilim adamları, sanatçı ve araştırmacılar başta olmakla bütün ilgili çevre ve kişiler bu zenginliğin en geniş şekilde araştırılarak kitaplaştırılması, belgeye dönüştürülmesi hususunda desteklenmeli ve yönlendirilmelidir.
* Kültür mirasımızın en önemli zenginliklerinden olan ve bugün çoğu yıkılma veya yok olma aşamasında bulunan camilerden medreselere, mezarlıklardan imaretlere kadar çok sayıdaki Türk mimari abideleri onarılmalı, korunmalı, kullanıma açılmalı veya tesis amacına ters düşmeyecek mahiyette olmak şartıyla değerlendirilmelidir.
* Batı Trakya'nın çok zengin edebiyat ve müzik birikiminin genç kuşaklara aktarılması için çalışmalar yapılmalı. Yerel yönetimlere bu anlamda da büyük görev düşüyor.
* İskeçe ve Gümülcine'de birer kültür merkezi açılmalı.
* Diğer etnik kökenlerden gelen kişilerin ve onların oluşturduğu kurumların işbirliği çokkültürlülüğün yaşatılması için çok önemlidir. Bu açıdan her türlü ortak projeye önem verilmelidir. (KÖ/EÜ)