Kretschmer Doğuda STKlerle Görüştü
Hakkari Adliyesi'nde savcı ve hakimlerle görüşen Kretschmer, akşamüstü de ildeki sivil toplum kuruluşu (STK) temsilcileriyle bir araya geldi.
"Reformlara ilişkin gelişmeleri takip edeceğiz"
Basın toplantısında soruları yanıtlayan Kretschmer, "Amacımız Türkiye'nin AB katılım sürecinde siyasi reformlara ilişkin kaydettiği gelişmeleri, ilerlemeleri izlemek. Mümkün olduğunca farklı kişi ve kurumlarla görüşüyoruz" dedi.
Şemdinli ve Yüksekova'da da görüşmeler yaptıklarını söyleyen Kretschmer, topladıkları bilgilerle Ankara'ya giderek temaslarına devam edeceklerini belirtti:
"Yüksekova'da bir köye gittik. 2 yıl önce de bu köye gitmiştik. Ülke içinde yerinden edilen kişilerin yaşadığı bir köy. Köyü yeniden ziyaret ederek, orada yaşayan kişilerin yaşam koşullarında bir ilerleme olmuş mu, olmamış mı ona baktık."
"Sarıkaya kararına çok şaşırmadım"
Bir gazetecinin, "Savcı Ferhat Sarıkaya'nın Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na (HSYK) yaptığı itiraz reddedildi, bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusunaysa, Kretschmer, "Sadece not edebilirim. Yaptığı itiraz reddedilmiş. Bu karara çok şaşırmadım" diye cevap verdi.
Kretschmer, yaptığı açıklamanın ardından içinde İnsan Hakları Derneği (İHD) Hakkari Şubesi'nden Avukat Fahri Timur, Göç-Der Şube Başkanı Kasım Çiftçi, Kadın Merkezi (KAMER) üyesi Suzan Taş, Yerel Gündem 21 Gençlik Merkezi Başkanı İsmet Ağacanoğlu, Baro Birliği Başkanlığı üyesi Avukat Emine Tanyürek, Mayın ve Çatışma Atıklarına Karşı Bilinç Oluşturma Grubu üyeleri Kadir Besi ve Sadık Sönmez'le sivil toplum örgütü temsilcileriyle basına kapalı olarak gerçekleştirdiği toplantıya geçti.(EÜ/TK)