Köylülerden Siyanürlü Madene Kefenli Protesto
Bugün (Perşembe),Uşak'ın Ulubey ilçesine bağlı İnay Köyü'nden çalışmaların yapıldığı bölgeye yürüyen köylüler, burada jandarma barikatıyla karşılaştı.
"Siyanürlü atına karşı biz kefenlerimizi giydik ya siz" diyen köylüler adına açıklama yapan avukat Tahsin Köse, herkesin temiz bir çevrede yaşama hakkı bulunduğunu ifade etti.
Köse, Anayasa'nın 56. maddesini anımsatarak, "Herkes, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir.Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek Devletin ve vatandaşların ödevidir" dedi.
Daha önce, Tüprag Firması, su kanallarını geçirmek için İnay Köylülerinin tarlalarını satın almak istemiş, ancak, köylülerin tarlalarını satmamaları üzerine bu kez orman alanından, meradan ve yol kıyısından su kanalları açma girişiminde bulunmuştu.
İnaylıların karşı çıkmaları ve tepki göstermeleri üzerine çalışma yapılamamıştı. 21.Eylülden itibaren jandarmanın tepki gösteren köylülere müdahalesiyle kanal çalışması başlamıştı. (KÖ)