Köylüler Baraj Projesine Karşı Eylem Geçti
28 Temmuz Pazar günü saat 11.00'de Yeşil Vadi Köyü'nde bir araya gelecek olan köylüler, gün boyu fotoğraf sergisinden uçurtma yarışmasına kadar bir dizi etkinlik düzenleyecek.
"Eylemlere başlıyoruz"
Yeşil Vadi Etkinlik Komitesi adına internet ortamında çeşitli "e-gruplara" mesaj gönderen Atakan Mert şu duyuruyu yaptı:
* 2000'e kadar hep "duyurular" yaptık,
* 2000'den itibaren "çığlıklar" attık,
* 28 Temmuz 2002'den itibaren ise "eylemlere" başlıyoruz !
* (Bergamalı dostlara selam olsun ! )
Baraj demek...
Ömerli'den sonra Alacalı Barajı Üvezli, Yeşilvadi, Avcıkoru Melen Suyu Projesi kapsamına alındı.
* Baraj üç köyü yok etmek ve insanlarını perişan etmek demek,
* Hazine garantili yeni bir yanlış yatırım demek,
* İstanbul halkının daha pahalı su içmesi demek,
* Kirlenmeye açık yeni yatırım alanları açmak demek,
* İstanbul'un suyunun , suyun kalitesi ve fiyatının irdelenmesi demek
* İstanbul'un gittikçe daha çok kirletilen ve yağmalanan Rekreasyon alanlarının artması demek,
* Talan ekonomisi, çevreyi kirleten yatırımlara göz yumarak para kazanan, kendi kirlettikleri bu çevreyi temizleme projeleri (!) üreterek tekrar para kazananların değerlerimizi tüketmesi demek,
* Çağdaş yönetimi , bölgesel kararlara halkın katılımını ihmal demek.
Güzel vakit geçirin, konuşuruz
28 Temmuz'da bunları pek tartışamayacağız. İsteyenler küçük sohbetler yapabilir. Niyetimiz sizlere biraz da bu sıcak yaz gününde, şirin ve yeşil bir orman köyünde doğanın içinde bir arada olmak, hoşça vakit geçirmek için olanak sunmaktır. Belki de yaz sonundan itibaren birlikte neler yapabileceğimizi planlayabiliriz.
"1920'lerden Bugüne Köyde Yaşam" fotoğraf sergisi
Çocuklarımızın bisiklet ve uçurtma yarışları ile şarkı ve şiir koroları, katılımcıların dansları, köy ilk okulunda sergilenen "1920'lerden Bugüne Köyde Yaşam" fotoğraf sergisi de hepimizin içinde farklı bir kıvılcımı ateşler belki.
Etkinlikle mesajınızı verin
Sizler de bez afiş ve pankartlarınızla gelip "Doğa, Çevre ve İnsan" mesajlarınızı kamuoyuna iletebilirsiniz bu etkinlikte. Çadırlarıyla gelenlere, bir haftalık Şile Festivali boyunca ücretsiz alan tahsisi yapabiliriz. Arayın, gelin ve destek verin. (EÖ/BB)