Toplantıya Bayındırlık ve İskan Müdürü Şerif Fakiroğlu, İl Sağlık Müdürü Çağlar Perekli, Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü İmar ve Afet İşleri Şube Müdürü Hüsamettin Harbelioğlu, Köy ve Merkeze bağlı mahalle muhtarları katıldı.
Toplantıda muhtarlara bayındırlık ve sağlıkla ilgili bilgiler verildi. Muhtarların sorunlarının da dinlendiği toplantıda Bayındırlık ve İskan Müdürü Şerif Fakiroğlu Köy Yerleşim Birimlerine İller Bankası aracılığıyla yapılan yardımlar hakkında ayrıntılı bilgiler verdi.
Fakiroğlu: 2001 yılında %55 olan köy kalkınma payı ayrılmamıştır
Bayındırlık ve İskan Müdürü Şerif Fakiroğlu Bayındırlık ve İskan Bakanlığı İller Bankasının Kanununun 19. maddesi gereğince banka safi kazancının %55'inin köy gelirlerini artıracak tesislerin yapımı için köy tüzel kişilikleri adına kalkınma payı olarak ayrıldığına dikkat çekerek; "Bu çerçevede 2000 yılını kapsayan merkeze bağlı 46 köye 352 milyar, Yayladağı ilçesine bağlı 32 köye 270 milyar, Altınözü ilçesine bağlı 16 köye 101 milyar, Hassa ilçesine bağlı 15 köye 100 milyar, İskenderun İlçesine bağlı 13 köye 102 milyar, Kırıkhan ilçesine bağlı 13 köye 102 milyar, Kumlu ilçesine bağlı 4 köye 21 milyar, Reyhanlı ilçesine bağlı 7 köye de 57 milyar TL yardım yapılarak toplam Hatay'da 146 köye 1 trilyon 105 milyar lira yardım yapıldı.
Ayrıca her yıl tekrarlanması beklenen banka safi kazancının %55'inin köy gelirlerini artıracak tesislerin yapımı için köy tüzel kişileri adına kalkınma payı olarak ayrılan dilimin iller bankasının 2001 yılını zararla kapatması nedeniyle bu yardım gerçekleşmedi.
Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Teknik Araştırma ve Uygulama Genel Müdürlüğü'nün 20.06.2002 gün ve 12810 sayılı 2002/5 nolu genelgelerinde 16.04.2002 tarihinde yapılan iller bankası genel kurul toplantısında alınan karar gereğince iller bankası 2001 yılı faaliyetleri zararla kapatıldığından %55 olan köy kalkınma payı ayrılmamıştır" dedi.
Perekli: Sağlık ciddi bir konudur
İl Sağlık Müdürü Çağlar Perekli'de toplantıda yaptığı konuşmada sağlığın ciddi bir konu olduğuna dikkat çekerek; "Hatay'da mevcut sağlık ocakları ile sağlık evlerinde ciddi oranlarda personel eksikliği bulunuyor. Bu eksikliklerin başında hemşire ile ebe eksikliği geliyor.
İnsan sağlığı ciddi bir konudur. Gerek sağlık ocaklarında gerekse sağlıkevlerinde bulunan personel açığını geçici görevlendirme yoluyla gidermeye çalışıyoruz" dedi.
Toplantıda daha sonra Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü İmar ve Afet İşleri Şube Müdürü Hüsamettin Harbelioğlu muhtarlara 3194 sayılı imar kanunu gereğince köylerde imar uygulamaları ile ilgili bilgiler verdi.