Ara Ana Sayfa
bianet-Bağımsız İletişim Ağı
Menü GösterMenü Gizle
Yayın Tarihi: 12 Mayıs 2022 00:00
 ~ Son Güncelleme: 12 Mayıs 2022 09:10
13 dk Okuma

BİANET VE HAFIZA MERKEZİ BERLİN'DEN PODCAST VE YAZI DİZİSİ

Korku siyaseti ve sinema

Aşırı sağ esasında hiç de aşırılığı temsil etmiyor; sağın sürekliliğini temsil ediyor. “İnsan doğası”nı rekabetçi, fırsatçı vs. sayarak tekeline alan liberal ideoloji kültürel olanı da kendi rengine boyuyor, kolektiften korkmamızı buyuruyor.
Korku siyaseti ve sinema
Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde lisans eğitimini sürdürürken, üniversiteden arkadaşlarıyla birlikte 2001’de Altyazı Aylık Sinema Dergisi’ni kurdu ve derginin genel yayın yönetmeni olarak çalışmaya başladı. 2006’da...

Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde lisans eğitimini sürdürürken, üniversiteden arkadaşlarıyla birlikte 2001’de Altyazı Aylık Sinema Dergisi’ni kurdu ve derginin genel yayın yönetmeni olarak çalışmaya başladı. 2006’da Bilgi Üniversitesi Kültürel İncelemeler programında yüksek lisansını tamamladı. Film eleştirisi alanındaki çalışmalarının yanı sıra Altyazı Seminerleri kapsamında Karşı Sinema ve Kurgu seminerleri verdi. 2009’da Reha Erdem: Aşk ve İsyan (Çitlembik Yayınları) isimli kitabın editörlüğünü yapan Yücel’in, Bir Kapıdan Gireceksin: Türkiye Sineması Üzerine Denemeler (Metis Yayınları, 2012) ve Küresel Ayaklanmalar Çağında Direniş ve Estetik (İletişim Yayınları, 2015) gibi kitaplarda sinema üzerine makaleleri yayımlandı. Hoşgeldin Lenin (2016), Kapalı Gişe (2016), Özgürleşen Seyirci: Emek Sineması Mücadelesi (2016), Baştan Başa (2019) ve CemileSezgin (2020) gibi belgesellerde kurgucu ve yönetmen olarak rol aldı. Altyazı Sinema Dergisi’nin sinemada ifade özgürlüğüne odaklanan yayını Altyazı Fasikül: Özgür Sinema’nın editörlüğünü yapıyor. 

 

Devamını Göster
ilgili haberler
ilgili haberler
diğer yazıları
Sayfa Başına Git