Kitle Örgütleri Filistine Destek İçin Yürüdü
Taksim'den meşalelerle Dolmabahçe'ye
Taksim Atatürk Kültür Merkezi (AKM) önünde saat 20.30'da toplanan yaklaşık bin kişi buradan kortej oluşturarak Dolmabahçe'ye doğru meşalelerle yürüyüşe geçti.
Yürüyüş kolunun önünde "Emperyalistler işbirlikçiler 6. Filo'yu unutmayın" ve "Her yer Filistin hepimiz Filistinliyiz, Emperyalistler siyonistler yenilecek, direnen halklar kazanacak" pankartları açıldı.
Yürüyüşte atılan sloganlardan bazıları şöyleydi:
"Filistin'de İntifada Irak'ta Direniş Kazanacak", "Yaşasın Halkların Kardeşliği", "Lübnan-Filistin Halkı Yalnız Değildir", "Kahrolsun Emperyalizm Yaşasın Sosyalizm."
6. Filonun kovulmasının yıldönümü
Dolmabahçe'de eylem bileşenleri adına basın açıklamasını okuyan Eyüp Baş, İsrail'in Lübnan saldırganlığının ilk olmadığını, İsrail siyonizminin 58 yıldır Filistin halkını katletmeye devam ettiğini ve bu katliamların arkasında ABD emperyalizminin olduğunu ifade etti. Eylem marşların söylenmesiyle son buldu.
6. Filonun kovulmasının yıldönümünde yapılan eyleme katılan siyasi parti, dernek ve örgütler şöyle:
Irak'ta İşgale Hayır Koordinasyonu , Filistin Halkıyla Dayanışma Derneği (FHDD), Divriği Kültür Derneği, Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu (BDSP), Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP), Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP), Halkevleri, Toplumsal Özgürlük Platformu (TÖP), Sosyalist Emek Hareketi (SEH), Özgürlük İçin Mücadele Platformu (ÖMP); Ezilenlerin Sosyalist Platformu (ESP), Emekçi Hareket Partisi (EHP), Alınteri ve Anarşist Blok. (EZÖ/AD)