Kıraathane Bombalandı, ÖDP Saldırıyı Kınadı
22 yaşındaki tekstil işçisi Sinan Kayış'ı, 31 Ağustos'ta Okmeydanı'nda ÖDP bildirisi dağıtırken girdiği Yücetepe Kıraathanesi'nde, kıraathane sahibi Ziya Yücetepe vurarak öldürdü. Olayda, Kayış'ın yanında bulunan Yalçın Köse de yaralandı.
Bomba maddi hasara yol açtı
Kıraathane'nin kapısına bu sabah kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce bomba yerleştirildi. Sabah saatlerinde patlayan bomba nedeniyle yaralanan olmadı, işyerinin kepenkleri parçalandı, caddedeki yaklaşık 50 ev ve işyerinin ise camları kırıldı. Kıraathanenin önünde park halinde duran 4 otomobilde de hasar meydana geldi. Bomba uzmanları yaptıkları incelemede, patlamaya el yapımı basınç ve parça etkili bombanın neden olduğunu belirledi.
ÖDP: Provokasyon
ÖDP İl Başkanı Sinan Tutal, bombalı saldırıyı kınayan bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:
* 31 Ağustos 2001 günü bir arkadaşımızın ölümüne ve bir arkadaşımızın da yaralanmasına yol açan olayın meydana geldiğin Yücetepe Kırathanesinin bombalanması açıkça bir provokasyon girişimidir.
* Bombalama olayı Okmeydanı'nda gerilimden, şiddetten, cinayetten medet uman çevrelerin sinsi planlarının bir parçasıdır. Bu bombalı saldırıyı Okmeydanı halkına ve ÖDP'ye yapılmış bir saldırı sayıyor ve protesto ediyoruz.
Şiddeti dışlıyoruz
* ÖDP şiddeti toplumsal yaşamdan dışlamayı benimseyerek faaliyetini sürdüren bir parti olarak kimseyle kan davası gütmez; arkadaşımızın hayatına kast eden saldırıya kaynaklık eden toplumsal koşulların ortadan kaldırılmasında politik mücadeleyi esas alır; katillerin ve yardakçılarının hak ettikleri cezaya çarptırılmaları için mahkemelerde hukuk mücadelesi verir.
* ÖDP, maruz kaldığı saldırıyı, yaşadığı acıyı provokasyon girişimlerine malzeme yapılmasına izin vermeyecektir. ÖDP olarak Okmeydanı'nda yaratılmak istenen kaos ortamına karşı tüm Okmeydanlıları duyarlı olmaya ve provokasyona karşı birlikte tutum almaya çağırıyoruz. (EÖ/BB)