Kentte Sarılık Korkusu
Gazete, Gazi Osman Paşa ve Sütlüce Mahallesinde yaşayan Balıkesirlilerin sarılık paniği içinde olduklarını öne sürdü.
Kamu sağlığında "kazı suçlaması"
Balıkesir İl Sağlık Müdürü Mehmet Çalışkan, "Kazı çalışması yapan dikkatsiz müteahhitler, kanalizasyonların patlamasına yol açıyor" diyerek iddiaları yanıtladı. SSK Hastanesi Başhekimi Erol Gökgür ise sarılık hastalığına yakalananları ayrı bir odada tuttuklarını söyledi.
Balıkesir SSK Hastanesi Başhekimi Erol Gökgür şunları söyledi:
* Sarılık korkusu ile hastanemize müracaat eden sigortalılar da ilgili hekimimizce muayene ediliyor, gerekli görülenlerin de tahlil ve tetkikleri yapılıyor.
* Hekimlerimiz, hasta üzerindeki bulgulara göre de tedaviyi yönlendiriyorlar.
* Sarılık hastalığı, istirahat gerektiren bir rahatsızlık.
Sarılık hastaları ayrı bir odada
* Sarılık nedeni ile hastanemize müracaat edip, muayene olamayan hasta yoktur.
* Hastanemiz, geçmiş dönemlerde yaşanan sarılık salgınında dahi, hastalarımız için ayrı bir koğuş açtı ve bu hastalarımızı enfeksiyona karşı, ayrı odalarda tuttu.
* Sarılık bulaşıcı bir hastalıktır. Sarılıkta kişisel temizlik önemlidir.
* İntaniyede de yatması gereken bu tür hastalarımızı da devlet hastanesine sevk ediyoruz.
Sularımız temiz
İl Sağlık Müdürü Mehmet Çalışkan ise şunları söyledi:
* Sarılık konusunda vatandaşlarımızda psikolojik etkilenme var.
* Sarılık konusunda istatistiki bilgileri tutuyoruz.
* Balıkesir'de sarılık vakalarında bir artış yoktur. Aksine azalma vardır.
* Sarılık konusunda müdürlüğümüz, tüm önlemleri aldı. Şehir suyu ve kuyular da muntazaman, belirli periyotlarda ve haftanın beş günü, numune alınarak sular kontrol ediliyor. Suyumuz temizdir.
Kazı çalışması yapanlar dikkatsiz
* Ancak, şehir içinde kazı çalışması yapan müteahhit firmanın çalışanları, kazı anında dikkatsiz davranmaları sonucu, kanalizasyon borularını patlatmakta, bu patlama sonucu da kanalizasyon akıntıları şebekeye sızabilmektedir.
* Bu konuda Belediye Başkanlığını da uyardık ve dikkatli olunması konusunda, kazı yapan firmanın uyarılmasını istedik. Tüm depolardan örnek su numunelerini alıyoruz.
Kesinlikle su temiz
* Gazi Osman Paşa ve Sütlüce Mahallesi sakinlerinin suyu da, Kaynarca deposundan gelen ve Çamlık deposunda toplanan ve buradan da Ovaköy'den gelen su ile birleşen sudan, şehre pompalanıyor.
* Kesinlikle su temizdir. Sarılık vakasının olduğu bölgelerde ayrıca normal periyotların dışında ekstra su örnekleri alıyoruz.
Kişisel temizliğe önem verin
* Vatandaşlarımıza sarılık konusunda, kişisel temizliğe önem vermelerini ve kaynağı bilinmeyen, temizliği belirlenmemiş kuyu sularını kullanmamalarını, bu suları kullanmak zorunda kalan vatandaşlarımızın da suları kaynatmaları gerektiğini hatırlatıyoruz. (NH)