Kayıplar Kurultayı Gecesine Valilik Engeli
Dağkapı Meydanı veya İstasyon Meydanı'nda düzenlenmesi planlanan gece için Valiliğe yapılan başvuru, "provokasyon çıkabilir, terör örgütleri malzeme olarak kullanabilir" gerekçesiyle reddedildi.
Buldan: Yasaklar bu ülkeye çok kaybettirdi
Valilik, gecenin kapalı bir salonda düzenlenebileceğini bildirdi. Karara tepki gösteren kurultay organizatörleri, kapalı salonda geceyi yapmayacağını bildirdi.
YAKAY-DER Başkanı Pervin Buldan, kararın kendileri için sürpriz olmadığını belirtti; "Karar yabancı olduğumuz bir durum değil, sürekli böyle kararlar alınıyor. Dolayısıyla şaşırmadık. Ancak, açık hava etkinliği ile enternasyonal bir buluşmayı gerçekleştirmek istiyorduk" dedi.
Valiliğin kararını kınadıklarını vurgulayan Buldan, "Yasaklamalar bu ülkeye çok şey kaybettirdi. Yasaklamalarla bir yere varılamayacağı ortadadır" dedi.
Kayıplara Karşı Uluslararası Komite Türkiye Temsilcisi Özlem Gümüştaş da, Kürtlerin diğer coğrafyadan gelen halklarla acılarını dile getirdiği kurultayın ardından düzenlenecek gece ile barış için bir ses yükseltmek istediklerini belirterek, kararın kendilerini üzdüğünü söyledi. (TK/EÖ)