FELATEKE DİKKAT
Erzurum'da yıllar öncesine kadar bozulmadan işlevlerini yerine getiren birçok dere yatağının yerinde bugün yeller esiyor. Uzmanlar ülke gündemine yerleşen sel felaketinin Erzurum'u da etkileyebileceğini belirterek, uyarılarda bulundular.
ERZURUM gazetesi
Geçen hafta yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen sel felaketleri Erzurum'un gündemine de bomba gibi düştü. Erzurum'daki yanlış yerleşim ve alt yapı sorunları vatandaşı kaygılandırırken, özellikle şehir içerisindeki son fiziksel yapılanmalar bu kaygıyı daha da güçlendiriyor. Şehirdeki bütün dere yatakları bir bir kapatılıyor; Erzurum kafa tutarcasına adeta muhtemel felaketlere kucak açıyor.
Konu ile ilgili gazetemize açıklamada bulunan jeoloji uzmanları bu sorunun bir an önce üzerine gidilmesi gerektiğine dikkati çekerek, dere yataklarının kapatılıp buralara yeni yerleşim alanları açmanın felaketle eşdeğer olduğunu söylediler.
BELEDİYELERİN CEHALETİ
Yıllardan beri irili ufaklı bir çok derenin kapatılarak, konut, yol veya başka yapılanmalar için kullanıldığını dile getiren uzmanlar, daha önceki yönetimlerin yapmış oldukları yanlışların üzerine mevcut yöneticilerin dikkatle gitmelerini istediler.
Uzmanlar son olarak Saray Bosna Caddesini Çaykara'ya bağlayacak ve Cumhuriyet Caddesinin altından geçecek olan alt geçit çalışmalarında bu konuya özen gösterilmesi gerektiğini bildirerek şöyle konuştular:
UZMANLAR UYARIYOR
"Erzurum'da 30 yıl öncesine kadar bozulmadan işlevlerini yerine getiren birçok dere yatağı bulunmaktaydı. Ancak bugün bunların hiç birisi bulunmamaktadır. Yanlış yapılaşma ve alt yapıdaki yanlış uygulamalar şehrimizi bugün felaketin eşiğine getirmiştir.
Mesela Palandöken'den Karasu'ya doğru yağmur sularının taşınmasına yataklık eden ve Erzurum'u çeşitli bölgelerden baştan başa geçen söz konusu derelerden bugün hiçbirisi kalmamıştır. Bu kapatılan dere yataklarının işlevlerini görecek herhangi bir tedbir de alınmamıştır.
Yine Saray Bosna Caddesi ve Çaykara güzergahı yıllar önce kırk değirmenlerin üzerine kurulduğu derenin uzantısıydı. Burası şehri baştan aşağıya doğru geçerek ta karasuya kadar gidip, dağdan ve şehirden topladığı suyu uygun alanlara boşaltıyordu. Oysa bugün bu derenin yerinde yeller esmekte."
YAĞMUR SULARI SELE DÖNÜŞMESİN
Konu ile ilgili uyarılarını sürdüren jeoloji uzmanları Bosna caddesini Çaykara caddesine bağlayacak alt geçit çalışması ile kendinden yeniden söz ettiren sel tehlikesine karşın gerekli tedbir ve çarelerin aranmasını istediler. Yağmur sularının sele dönüşüp can ve mal kaybına sebep olmaması için bir an önce yetkililerin dikkatlerini çekmenin şart olduğunu vurgulayan uzmanlar, "Bizden söylemesi" dediler.
BAŞKAN UYKUSUZ: PANİĞE GEREK YOK
Bu arada konu ile ilgili gazetemize açıklamada bulunan Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mahmut Uykusuz paniğe gerek olmadığını belirterek, "Yıllardır şehrin bu sorunu bir türlü çözüme kavuşturulamamıştır. Ancak, belediye yönetimi olarak konuya oldukça duyarlı yaklaşıyor ve gerekli tedbirleri alıyoruz" dedi.
Uykusuz, özellikle DSİ'nin başarılı çalışmalar yaptığını anlatarak, "Şehrin güneyinde kuşaklama kanalları atıldı. Çalışmalarda su miktarı havzası küçültüldü. Oran 3'te 1'e indi. Kumlu dere, Dere mahallesi, Gavurboğan gibi semtlerde gerekli su tahliyeleri yapılabiliyor." şeklinde konuştu.
UYKUSUZ: GALERİ SİSTEMİ ŞART
Başkan Uykusuz, Erzurum'un söz konusu alt yapı sorununun sağlıklı bir şekilde çözüme kavuşturulması için Galeri sisteminin mutlaük surette yapılması gerektiğine de değinerek şöyle konuştu: "Biz görev geldiğimizde üç büyük projemiz vardı. Bunlardan biri de Galeri sistemi dediğimiz, suların tahliyesi ile ilgili bir projedir. Biz bu projeyi devletin ilgili kurumlarına sunduğumuzda bize 'elinizdeki en acil yapılması gereken bir proje sunun' dendi. Yani devlet üç büyük projeden birini tercih etmemizi söyledi. Biz de içme suyu projesini tercih ettik. Erzurum'un içme suyu projesi tamamlandıktan sonra, hemen Galeri sistemi adlı projemizi devreye sokarak, şehrin bu büyük problemine köklü bir çözüm getireceğiz."